Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetině z nás hrozí syndrom vyhoření. Souvisí to se životním stylem

Věda

  7:46
PRAHA - Lékaře, ale i řadu dalších profesí ohrožuje syndrom vyhoření. Podobně jako deprese tento problém úzce souvisí také se životním stylem. Vyplývá to z první národní reprezentativní studie na toto téma.
Syndrom vyhoření je nejčastěji spojen s profesí člověka.

Syndrom vyhoření je nejčastěji spojen s profesí člověka. foto: Shutterstock

Naše předky ohrožovaly po staletí především infekční choroby. „Dnes ale ustupují do pozadí a do popředí se stále více dostávají neuropsychiatrická onemocnění,“ uvádí profesor Jiří Raboch, přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Podle expertů Světové zdravotnické organizace se má postupně depresivní porucha stát jednou z největších zátěží lidstva 21. století. Výjimkou není ani Česká republika. V posledních dvou desetiletích se u nás zdvojnásobil počet lidí, kteří navštěvují psychiatrické ambulance, nápadně přibylo zejména nemocných s afektivními poruchami neboli chorobnými změnami nálad. V souvislosti s tím také raketově stoupla i spotřeba antidepresiv.

Stále větší hrozbou se v poslední době stává také syndrom vyhoření. V nedávném českém výzkumu, do kterého se zapojilo 7500 lékařů, více než 83 procent z nich přiznalo, že se cítí být tímto syndromem ohroženo. Testy u lékařů příznaky tohoto syndromu potvrdily u 34 procent z nich.

Syndrom vyhoření nepostihuje ovšem pouze lékaře, ale i obecnou českou populaci. K tomuto závěru dospěla nedávná studie, na níž se vedle pracovníků Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze podílela i agentura STEM/MARK.

Společně oslovili více než tisícovku pracujících Čechů ve věku 25 až 65 let a sledovali, do jaké míry souvisí pracovní stres a životní styl s depresemi a také se syndromem vyhoření. „Jednoznačně se nám potvrdilo, že syndrom vyhoření převážně souvisí s profesí,“ komentuje situaci klinický psycholog doktor Radek Ptáček. „Obavy z něj má v současnosti asi třetina dotázaných.“

Výzkum potvrdil, že na jeho vzniku se podílí pracovní stres a šikana v práci. Nejméně syndrom vyhoření trápí živnostníky, rybáře, zemědělce a lesníky. Nejvíce pak pracovníky ve vrcholových řídicích funkcích a profesích, které jsou obecně spojené s vysokou mírou odpovědnosti.

Ve středeční příloze Medicína a věda se dále dočtete:

  • Jak se syndrom vyhoření projevuje a jak se mu bránit?
  • Proč potřebujeme dovolenou?
  • Jak souvisí deprese se životním stylem? 
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...