Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

Mysleli to dobře, ale... Ekologické opatření urychlilo oteplování Země, může se ohřát o 0,16 °C za sedm let

Ropný tanker, foto: Reuters

Nákladní lodě vypouštěly do atmosféry jedovatý oxid siřičitý. Mezinárodní námořní organizace jim to zatrhla předpisem upravujícím nejvyšší povolené množství síry v palivu. Emise jedovatého plynu rázem klesly. Jenže...
  15:00

Oxid siřičitý (SO2) je jedovatý plyn, jenž se do atmosféry Země uvolňuje přirozenou cestou během sopečné činnosti. Vzniká ale i při spalování fosilních paliv. V uhelných elektrárnách a teplárnách jsou proto běžné filtry, které oxidy síry zachycují. Brání vzniku kyselých dešťů.

Podobně je to i s dieselovými motory automobilů. Poměrně dlouho SO2 ve velkém množství vypouštěly nákladní lodě. Změnilo to nařízení Mezinárodní námořní organizace (IMO, z International Maritime Organization) snižující povolený objem síry v lodním palivu.

Začalo účinkovat v roce 2020. Objem SO2 z námořní dopravy skokově poklesl o osmdesát procent. Opatření je bezpochyby prospěšné. Zachrání desetitisíce lidských životů ročně. Má ale i neočekávané následky.

Oxid siřičitý totiž funguje opačně než skleníkové plyny typu CO2 nebo metanu. Jeho molekuly způsobují tvorbu mraků, které odrážejí tepelné záření ze Slunce zpět do kosmického prostoru.

Tým Tianle Yuana z Marylandské univerzity odhadl v časopise Communications Earth & Environment, že opatření IMO vedlo k nárůstu množství tepla dopadajícího na hladinu oceánu o 0,1 až 0,3 wattu na čtvereční metr. Je to zhruba dvakrát víc, než se předpokládalo.

Efekt je silnější v oblastech s intenzivní lodní dopravou typu severního Atlantiku. Zrovna severní Atlantik byl loni neobvykle teplý. Jedenáctého června 2023 vyšla teplota jeho hladiny 22,3 stupně Celsia. Je to o půl stupně víc než předchozí rekord z roku 2010.

Orbitální elektrárna nebo čerpání uhlíku přímo z atmosféry: 5 megalomanských plánů, které mají spasit planetu

V poslední době možná zrychluje i oteplování celé Země. Loňský rok nebyl jen nejteplejší v historii měření. Provázel ho i nejvyšší vzestup hladiny moří a největší ústup pevninského i oceánského ledu. Klimatičtí odborníci si nejsou jistí proč.

Náhlé snížení znečištění SO2 by zrychlení mohlo vysvětlit. Podle Yuanova týmu má potenciál během sedmi let ohřát planetu o 0,16 stupně. Část vědců však o správnosti výpočtů pochybuje.

Autor: