Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loni se prodalo více notebooků než stolních PC

Věda

  6:00
Výrazné zlevnění přenosných počítačů v loňském roce mělo za následek raketový vzestup jejich prodeje. Poprvé v historii se tak notebookům podařilo pokořit stolní PC.

Ilustrační foto. foto: ToshibaReprofoto

Podle informací, které na Tech Data Forum přednesl Richard Voigts, šéfredaktor Reseller Magazine, se v ČR prodalo v loňském roce 533 tisíc notebooků, což je o 55 % více, než v roce 2006. Prodej klasických PC víceméně stagnuje – 455 000 prodaných kusů znamená 46% tržní podíl a jen 5% nárůst oproti předchozímu roku.

Jako důvod je označována stále klesající cena: notebook už dávno není pekelně drahým zařízením s nedostačujícími parametry, ale vyrovnaným soupeřem s cenou, která mnohdy vyjde výhodněji. Notebook s cenou pod 10 tisíc už zdaleka není výjimkou a s napětí se očekává, jak nízko mohou ceny ještě klesnout. Situace se ještě více vyostří v okamžiku, kdy na náš trh masověji vstoupí zařízení třídy UMPC. První z nich má být s napětím očekávaný Asus Eee.

Naproti tomu stolní počítače už jen stěží hledají, jak zužitkovat svůj výkon. Doba překotného navyšování systémových požadavků je, zdá se, v nenávratnu a uživatelé nejsou nuceni upgradovat svůj stroj tak často, jako dříve.

Autor: