Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loupání kloubů. Proč nám křupou a je to zdravé?

Věda

  6:35
Proč nám křupou kloubky na rukou? Čím je ten zvuk způsobený a proč to nebolí? Přináší to prstům úlevu? V pravidelné rubrice Zeptejte se vědců odpovídal profesor František Vyskočil z Fyziologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Loupání kloubů. Proč nám křupou a je to zdravé? foto: Shutterstock

Když prolamujeme sepnuté ruce nebo zatáhneme za jednotlivé prsty, můžeme slyšet lupnutí, jako když promáčkneme bublinky v izolační polyetylenové fólii nebo když na podzim šlápneme na bílé praskavé bobulky okrasného keře pámelníku.

V případě lupání prstů a také při protažení meziobratlových kloubů páteře při tzv. napravování je silou působící prasknutí pro lupnutí nikoliv zmáčknutí bubliny, ale vakuum a hydrostatický tlak. V těchto kloubech bublinky normálně nejsou, ale náhle vznikají díky podtlaku, který tahem nebo ohybem kloubu aplikujeme na synoviální tekutinu a kloubní pouzdro.

ČTĚTE TAKÉ:

Do vakuové bublinky se může uvolnit trochu plynu, především oxidu uhličitého, který je rozpuštěn ve vazké kloubní synoviální tekutině stejně jako v krvi a udržuje spolu s kyselým uhličitanem sodným optimální pH (stupeň kyselosti kolem 7,4) v celém kloubním pouzdře.

Jak léčit artrózu? Pilulky kolenům moc nepomohou

Vznik dutin v kapalině při lokálním poklesu tlaku, následovaný jejich implozí při podtlaku se nazývá kavitace. Nejprve se při podtlaku vytvoří krátkodobé vakuum ve formě bublinky, vakuoly, jako v Toricelliho trubici nad rtutí. Když podtlak odezní, bublinka kolabuje působením atmosférického tlaku za vzniku rázové vlny a to je ono lupnutí.
Proč ale slyšíme lupnutí v době, když ještě kloub (prst) natahujeme, a ne až po uvolnění? Jakmile vznikne kavitační vakuola, ve zlomku sekundy podtlak začíná povolovat, k čemuž také přispívá lehounké vchlípení stěny kloubního pouzdra, které následuje asi sekundu po natažení kloubu.

Po natažení a lupnutí se na chvíli oddálí kloubní plochy až o pár milimetrů a zvýší se rozsah pohybu hlavně u drobných kloubů ruky a prstů. První pocit po lupnutí je z toho důvodu velmi příjemný. Přetrvává i pár minut po kavitaci, kdy se jinak dostatečně pevné kloubní pouzdro a šlachy poněkud uvolní.

Proto profesionální chiropraktici po rychlých i pomalých manipulacích s klouby a páteří nechávají pacienty asi půl hodiny odpočívat v klidu, aby se uvolněný kloub nepoškodil nevhodným pohybem. Také hudebníci instrumentalisté si často protahují prsty, ale zvuk lupnutí nemusí být podstatný pro uvolnění a rozcvičení před koncertem.

A teď vzniká otázka, jestli lupání prsty, které se někdy stává návykem, není nebezpečné. Dá se říci, že občasné lupání neškodí, ale časté lupání podle některých odborných pramenů oslabuje stisk ruky a může poškodit měkké části kloubního pouzdra. Rozhodně ale nevede k osteoartritidě.

Křupání v kolenou

Od celkem neškodné a příjemné kavitace musíme ovšem odlišit další zvuky, které mohou provázet kloubní pohyby. Někdy je praskání v kloubech u dětí projevem vývoje kostí a kloubů a přejde samo, některé změny na kloubech se zvukovými projevy jsou vrozené a dají se řešit zpevněním svalového pouzdra, cvičením a rehabilitací. V kolenou je někdy slyšet loupavý zvuk u menisků, jsou-li trochu zdeformované. Také postupující artrózy u starších osob, přetěžované klouby a stav po úrazu se mohou hlásit kromě bolestivosti, otoků a deformací i křupáním a lupáním. Porušená nebo opotřebovaná chrupavka při tzv. chondropatiích vydává jen málokdy nějaký zvuk. Pokud ale funkční potíže nejsou, vrzání kloubů může být docela dobrou záminkou k navázání společenské konverzace, možná lepší než počasí nebo politika.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete