Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lov na planety podobné Zemi se o dva roky odkládá

Věda

  17:29
MOFFETT FIELD, USA - Vesmírný teleskop Kepler, který má hledat planety u vzdálených hvězd, zažívá nečekané obtíže. Signál z většiny pozorování nedosahuje kvality údajů z obdobných pozemských zařízení, často je dokonce zcela nepoužitelný. Na vině jsou zesilovače světelného signálu.

Dalekohled Kepler v montážní hale při pohled zespodu foto: NASAReprofoto

"Dokud se to nespraví, nedokážeme - nebo jenom velmi těžko - objevit planety podobné Zemi ve vzdálenosti od hvězdy vhodné pro vznik života ", řekl podle časopisu Nature hlavní vědecký vedoucí letu William Borucki. NASA problémy oznámila minulý čtvrtek na tiskové konferenci v Ames Research Center v Moffett Field v Kalifornii.

Kepler odstartoval 6. března letošního roku a v současné době z oběžné dráhy snímá vybraný úsek oblohy, který obsahuje asi 100 tisíc hvězd. Teleskop sleduje drobné kolísání jejich jasnosti, které by mohlo být způsobeno průchodem planety přes kotouč hvězdy.

Tyto drobné variace by lidskému oku zcela unikly (jde o pokles o méně než o méně než 0,01 procenta jasnosti). Elektronické okruhy teleskopu však tyto výkyvy zesilují. Ovšem tento proces je nečekaně nepřesný: v okruzích vznikají umělé "šumy", které pozorování zcela znehodnotí nebo alespoň sníží její přesnost na úroveň, které mohou konkurovat i jiné teleskopy. Vedení letu se snaží upravit software zpracování dat, aby ten automaticky se šumem počítal a od výsledků ho "odečetl", ale to si žádá čas. Úpravy tak budou hotovy patrně nejdřív v roce 2011.

Proto budou mít v nejbližších letech při hledání "nových Zemí" navrch pozemské teleskopy, které se i přesně některé nevýhody (poruchy v atmosféře) stále zpřesňují.