Luboš Kohoutek se proslavil především v roce 1973, kdy objevil jednu z nejjasnějších komet minulého století. Kromě toho ovšem objevil i čtyři další komety a 75 planetek, které pojmenovával po českých osobnostech. Díky němu se tak na oblohu dostala jména jako Hus, Komenský,Masaryk, Čapek, Smetana, Dvořák, Palach nebo Voskovec-Werich. Planetka s katalogovým číslem 1850 pak nese jeho jméno.
Proslul také výzkumem planetárních mlhovin. V roce 1967 vydal spolu se svým školitelem docentem Lubošem Perkem vůbec první generální katalog planetárních mlhovin, který patří mezi nejcitovanější díla českých astronomů 20. století.
Luboš Kohoutek se narodil v roce 1935 v Zábřehu na Moravě, astronomií se zabýval od mládí. Po maturitě vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a poté astronomii na Matematickofyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Po několika letech strávených v Astronomickém ústavu ČSAV odjel na stáž na observatoř v Hamburku. Po sovětské invazi se v roce 1970 rozhodl v Německu zůstat, na observatoři hned získal místo vědeckého pracovníka. V Hamburku žije dodnes.
V letech 1974 až 2003 strávil přes 220 pozorovacích nocí na Jižní evropské observatoři v Chile. V mezinárodních vědeckých časopisech publikoval 224 odborných prací, které získaly téměř 1800 citací.
Přestože je oficiálně v důchodu, stále se věnuje výzkumné činnosti. V posledních letech se zabývá také úvahami o vlivu člověka na zhoršující se stav atmosféry a biosféry na Zemi, před třemi lety na toto téma vydal knihu.
V roce 1995 byl jmenován čestným členem České astronomické společnosti a roku 2004 získal cenu Česká hlava. Dnes k jeho oceněním přibyla Nušlova cena, pojmenovaná po astronomu Františku Nušlovi (1867–1951).