Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Lovec komet Kohoutek získal cenu České astronomické společnosti

Luboš Kohoutek na tiskové konferenci NASA  v lednu 1974 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Kohoutek na tiskové konferenci NASA v lednu 1974 | foto: NASA

PRAHA Nušlovu cenu České astronomické společnosti letos získal světově proslulý astronom Luboš Kohoutek. Převzal ji dnes z rukou předsedy společnosti Jana Vondráka v Akademii věd ČR na Národní třídě v Praze.

Luboš Kohoutek se proslavil především v roce 1973, kdy objevil jednu z nejjasnějších komet minulého století. Kromě toho ovšem objevil i čtyři další komety a 75 planetek, které pojmenovával po českých osobnostech. Díky němu se tak na oblohu dostala jména jako Hus, Komenský,Masaryk, Čapek, Smetana, Dvořák, Palach nebo Voskovec-Werich. Planetka s katalogovým číslem 1850 pak nese jeho jméno.

Proslul také výzkumem planetárních mlhovin. V roce 1967 vydal spolu se svým školitelem docentem Lubošem Perkem vůbec první generální katalog planetárních mlhovin, který patří mezi nejcitovanější díla českých astronomů 20. století.

Luboš Kohoutek získal Nušlovu cenu

Luboš Kohoutek se narodil v roce 1935 v Zábřehu na Moravě, astronomií se zabýval od mládí. Po maturitě vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a poté astronomii na Matematickofyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Po několika letech strávených v Astronomickém ústavu ČSAV odjel na stáž na observatoř v Hamburku. Po sovětské invazi se v roce 1970 rozhodl v Německu zůstat, na observatoři hned získal místo vědeckého pracovníka. V Hamburku žije dodnes.

V letech 1974 až 2003 strávil přes 220 pozorovacích nocí na Jižní evropské observatoři v Chile. V mezinárodních vědeckých časopisech publikoval 224 odborných prací, které získaly téměř 1800 citací.

Přestože je oficiálně v důchodu, stále se věnuje výzkumné činnosti. V posledních letech se zabývá také úvahami o vlivu člověka na zhoršující se stav atmosféry a biosféry na Zemi, před třemi lety na toto téma vydal knihu.

V roce 1995 byl jmenován čestným členem České astronomické společnosti a roku 2004 získal cenu Česká hlava. Dnes k jeho oceněním přibyla Nušlova cena, pojmenovaná po astronomu Františku Nušlovi (1867–1951).

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...