Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

LTE se dočkalo standardizace, co to znamená?

Věda

  6:00
Celkem bez zájmu médií zůstala zpráva, že standardizační autorita 3GPP ukončila práce na standardu LTE. Znamená to totiž významný milník ve vývoji této technologie, která jednou nahradí UMTS/HSDPA.

Výstavba LTE si vyžádá velké investice do infrastruktury. foto: T-MobileReprofoto

LTE (Long Term Evolution) je technologie hlasových a datových služeb, která pomyslně navazuje na současné technologie GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA. Že jí patří budoucnost si myslí více jak osm desítek předních světových výrobců telekomunikační techniky a mobilních operátorů, kteří založili sdružení 3GPP, jež tento technologický standard zaštiťuje a dohlíží nad jeho vývojem.

Rychlost a zase rychlost
O nové technologie si všichni slibují především navýšení přenosových rychlostí. To je v případě LTE opravdu impozantní: download má dosahovat 326 Mb/s a 86 Mb/s pro upload. I když byly v reálných podmínkách naměřeny zhruba poloviční hodnoty, navýšení rychlosti je oproti současnému HSDPA opravdu znatelné.

Jak se takových výsledků podařilo dosáhnout? Zjednodušeně řečeno, LTE opouští principy, které se až dosud používaly pro přenos dat v mobilních sítích a sází na technologii OFDM, podobající se spíš drátovým sítím xDSL. Není zde potřeba pevná šířka kanálu, naopak signál je šířen velkým počtem úzkých a na sobě nezávislých kanálů. Vysílání má navíc probíhat v pásmu do 20 MHz, což přispěje ke snadnějšímu obsazení volných míst.

Nejistá budoucnost
I přes ustanovení standardu a optimistická vyjádření zástupců některých zúčastněných se zatím nad zavedením do praxe vznášejí otazníky. Jedny z prvních praktických testů provedených loni na podzim v německém Bonnu totiž ukazují, že bude nutné vyřešit ještě řadu technologických překážek.

Tak rychlý datový tok klade velké nároky na výkon techniky. V části sítě by to znamenalo zejména nutnost velkých investic do páteřních sítí, na straně koncových zařízení zase bude potřeba vyřešit problém, jak napájet a uchladit výkonné procesory, které jsou potřeba.

Proto není divu, že LTE nemá ještě úplně vyhráno. Kromě něj se o své místo na světě ucházejí i další technologie pro přenos dat. Německý T-Mobile, který je v této oblasti považován za leadera, jich testuje hned několik najednou po souhrnným názvem Next Generation Mobile Network a až posléze vydá rozhodnutí, pro který způsob se rozhodne, i když není tajemstvím, že LTE má v mnoha ohledech navrch.

Dokonce padnul i návrh, že Česká republika a zdejší T-Mobile by mohl vybudovat pilotní LTE síť. Z toho také plynula jistota jeho zástupců, když tvrdili, že už nemá smysl budovat 3G síť, když zanedlouho přijde LTE.

Jak ale ukázal myšlenkový obrat na konci roku, v němž se T-Mobile zavázal přeci jenom začít budovat 3G síť, vývoj LTE zjevně nepostupuje tak rychle, jak by si mnozí přáli. Slova Hamid Akhavan, nejvyššího šéfa skupiny T-Mobile, o komerčním spuštění během roku 2010 tak zřejmě zůstanou nenaplněna.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...