Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Lví smečky prý fungují jako pouliční gangy - bojují o území

Lví smečka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lví smečka | foto: Shutterstock

WASHINGTON Lvi vytvářejí smečky ne kvůli lovu, ale kvůli obraně území proti jiným skupinám. Fungují v přírodě podobně jako gangsterské skupiny. Jde jim hlavě o to, zajistit si nejvýhodnější území, což je v lidských poměrech srovnatelné s bojem o nejlukrativnější nemovitost. Po 38 letech sledování téměř 50 lvích smeček v Tanzanii k tomu došli američtí přírodovědci.

Lví skupina je tím úspěšnější, čím je větší. Z kočkovitých šelem žijí ve smečce lvi jako jediní. Chovají se tak v Asii i Africe a velikost jejich společenství je různá. Vždy je v něm jeden nebo víc samců, několik samic a lvíčata. Proč se takto chovají, nebylo dosud jasné. Známo bylo pouze to, že samice spolupracují při honu na větší kořist. O vztahu velikosti smeček k úspěšnosti lovu ale nic známo nebylo.

Přírodovědci Anna Mosserová a Craig Packer z Hamlinské univerzity v Minnesotě srovnali chování 46 smeček pozorovaných po 38 let. Posuzovali je podle velikosti, teritoria a vzájemného vztahu jedinců. Závěry zveřejnili v časopise Animal Behaviour a nejdůležitějším z nich je to, že úmrtnost a reprodukce lvic souvisí nejvíc s konkurenčním bojem mezi smečkami.

Bojují o rajon
Ty nejpočetnější si nejúspěšněji uhájí víc lvic a jsou schopné vybojovat si nejvýhodnější území. Úspěšnější jsou v tomto smyslu také ty skupiny, které mezi sebe přijmou osamělé lvice.

"Lví smečky se chovají podobně jako lidské pouliční tlupy. Bojují o rajon a čím větší jsou, tím výhodnější území obhájí. Od lidských gangů se liší tím, že se jedná o bojující skupiny samic," tvrdí Packer.

Studie dokazuje také to, že k úspěšnosti smeček přispívají také lvi, jimž se dosud připisovala spíš pasivní role. Útočí na samice z konkurenčních tlup a někdy je i zabijí. Snaží se tak soupeře početně oslabit a zvrátit poměr sil ve prospěch "svých" lvic.

Z množství nasbíraných údajů, z nichž mnohé budou teprve publikovány, vyplývá, že smečku nejčastěji tvoří skupina až 21 lvic s lvíčaty a dočasně spolupracujících jeden až devět samců. Smečku po dosažení dospělosti opouští třetina lvic, dorostlí lvi z domovské skupiny odcházejí do čtyř let. Žijí pak sami nebo vytvoří skupinu s několika dalšími samci. Parker s Mosserovou doufají, že jejich studie přispěje k ochraně lvů. V Africe se v minulých dvou desetiletích jejich počet snížil o třetinu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...