Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magnetický pól "utíká" z Aljašky na Sibiř

Věda

  21:34
SAN FRANCISCO - Severní magnetický pól Země postupně slábne a posouvá se směrem na Sibiř. Aljaška by tak do 50 let mohla přijít o své polární záře známé jako "aurory". Tvrdí to američtí vědci z Oregonské státní univerzity.

Severní pól foto: Reprofoto

Vědci už dříve zjistili, že magnetické póly "cestují" a dokonce si v ojedinělých případech mohou prohodit místa. Neví ale, proč se tak děje.

Předchozí studie odhalily, že se síla magnetického štítu naší planety za posledních 150 let snížila o deset procent. Během stejné doby se severní magnetický pól posunul o zhruba 1100 kilometrů. Při zachování současného trendu brzy opustí severní Kanadu a přesune se na ruskou Sibiř.

K úplnému zmizení magnetického pólu je ale ještě daleko. Vědci slibují, že zatímco z Aljašky už poměrně brzy polární záře zmizí, objeví se ve větší míře v jižněji položených oblastech Evropy.

Polární záře vzniká za spolupůsobení magnetického pole při střetu proudu nabitých slunečních částic s různými plyny v zemské atmosféře.  Magnetické póly - které se neshodují s póly geografickými - jsou součástí magnetického pole, které se tvoří kolem zemského jádra z rozžhaveného železa.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat