Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Mají jednovaječná dvojčata stejné otisky prstů?

Věda

  6:58
Mohlo by se zdát, že jednovaječná dvojčata, která mají totožnou DNA, budou mít také identické otisky prstů. Jenže dvojčata nikdy nejsou úplně stejná. Na otázku odpověděl Mgr. Marco Stella, Ph.D., Hrdličkovo muzeum člověka Přírodovědecké fakulty UK.
Dvojčata- ilustrační foto

Dvojčata- ilustrační foto foto: Shutterstock

Ačkoliv se jejich podobou nechají někdy ošálit i přátelé a rodinní příslušníci, jemnější metody porovnávání nám umožní objevit mezi nimi drobné rozdíly. Jedním takovým rozdílem jsou právě otisky prstů.

Geny představují určité instrukce ke stavbě těl. Tvar papilárních linií v otiscích prstů však ovlivňují jen velmi mírně. Otisky dvojčat tak mohou být podobné, nikdy však nejsou identické.

Odlišnost otisků je příkladem jednoho zajímavého jevu spojeného s individuálním vývojem – totiž že čím starší dvojčata jsou, tím méně se navzájem podobají. Nejde přitom jen o fyzický vzhled, ale i o chování nebo nemoci, které je postihují.

Geny rozhodně nejsou všemocné. U řady znaků hraje významnou roli také prostředí, do něhož je jedinec s určitou genetickou výbavou vržen. Konkrétní průběh papilárních linií určují zejména nepatrné vlivy, které působí na plody dvojčat v děloze.

Jsou to například hladiny hormonů, tlak krve, výživa, pozice plodu v děloze či rychlost růstu prstů během první třetiny těhotenství. Další drobné změny v konečném tvaru papilárních linií jsou způsobeny i náhodnými událostmi, kdy je tkáň prstů v kontaktu s plodovou vodou, stěnami dělohy či pokožkou samotného plodu. Obdobné komplexní vlivy se podílejí také na formování jiných struktur v lidském těle – třeba cév krevního řečiště.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...