Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Makakové přežili smrtelnou ebolu, nyní se lék testuje na lidech

Věda

  11:07
Lék proti smrtící nemoci ebola je možná o krok blíže poté, co američtí vědci dostali svolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků začít s jeho testováním na lidech.
Makak - ilustrační foto.

Makak - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Klinické testy dostaly zelenou, když se nová látka ukázala jako účinná při léčení opic nakažených virem eboly, napsal zpravodajský server BBC News.

Ebola způsobuje smrt u zhruba 90 procent nakažených lidí, ale pro opice je vždy smrtelná. Při posledních testech ovšem vědci zjistili, že nová látka porazila její virus u 60 procent nakažených opic druhu makak rhesus, a dokonce stoprocentní byla při léčení makaků nakažených virem marburg; příbuzným viru ebola, který stejně jako on způsobuje krvácivou horečku.

Ebola patří k nejnebezpečnějším virovým chorobám na světě; od roku 1976 na ni zemřelo asi 1200 lidí. Je to mnohem méně než kolik obětí si vybírá například malárie, na kterou ročně umírá zhruba milion lidí. Panují ale obavy, že by virus eboly mohl být zneužit teroristy jako biologická zbraň pro svou vysokou úmrtnost, neexistenci léku a skutečnost, že na rozdíl od řady jiných virů dokáže virus eboly přežít i mimo tělo svého hostitele.

Virus eboly se přenáší tělními tekutinami a nakažení lidé trpí nevolností, zvracením, vnitřním krvácením a selháním orgánů.

Nový lék vyvíjí společně americký vojenský ústav pro výzkum nakažlivých chorob a soukromá společnost AVI BioPharma. Vědci nicméně varují, že navzdory zjevnému pokroku ještě potrvá nějakou dobu, než bude vakcína na ebolu dostupná, protože je třeba provést ještě řadu dalších výzkumů a zkoušek.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat