Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máme nejstarší kostru lidského předka

Věda

  17:19
Příslušníce druhu Ardipithecus ramidus, která žila před 4,4 miliony let naznačuje, jak jsme se stali lidmi. Vědci ji přezdívají Ardi a upozorňují, že ještě o více než milion let předběhla známou fosílii australopitéka označovanou Lucy.

Ardi kostra foto:  Šimon, Lidové noviny

O nejstarší relativně dobře zachovalé kostře lidského předchůdce budou vědci podrobně informovat v zítřejším vydání časopisu Science.

Mezinárodní tým vedený americkým paleoantropologem Timem Whitem z Kalifornské univerzity v Berkeley kostru našel na území Etiopie v Afarské proláklině, v lokalitě Aramis. Podle rodového jména Ardipithecus dostala přezdívku Ardi, což v afarském jazyce znamená zem nebo podlahu. Kromě ní se podařilo objevit drobnější kosterní pozůstatky dalších 36 jedinců. Tak rozsáhlý soubor kostí z doby před 4,4 miliony let zatím nemá obdobu.

"Je to bomba," komentuje články v Science docent evoluční antropologie Václav Vančata z Pedagogické fakulty UK v Praze. Oceňuje souhrnnost práce a také celkové množství nálezů z terénu. S tím souhlasí i docent Vladimír Sládek, vedoucí Katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK: "Zdá se mi fantastické, že máme tak bohatý soubor kostí."

Podrobné výzkumy tohoto hominida mohou objasnit, jak se ze šimpanzů začali vyvíjet prapředkové člověka. Podle závěrů mezinárodního týmu vědců jsou ardipitékové podobní lidem více, než se dosud myslelo. Jejich stavba pánve například naznačila, že chodili po dvou, přední končetiny neměli také na rozdíl od šimpanzů tolik uzpůsobené ke šplhání. Chyběly jim i výrazné špičáky.

Ardi a spol tak zastínila slavnou Lucy. Tuto zhruba 3,2 miliony let starou kostru druhu Australopithecus afarensis našel mezinárodní tým vědců v roce 1974 taktéž v Afarské proláklině, v lokalitě Hadar. Badatelé si večer po objevu v táboře pouštěli písničku skupiny Beatles "Lucy In The Sky with Diamonds". Song je inspiroval k pojmenování tehdy nejstarší dobře zachovalé kostry našeho předka.


Chcete vědět víc?

Další informace najdete v sobotním vydání Lidových novin v příloze Orientace/Věda

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....