Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marihuana plaší spermie, zjistili vědci

Věda

  6:00
Vědci z Kalifornie objevili molekulu, která dokáže zvýšit nebo naopak snížit rychlost spermií. Nový poznatek by podle expertů mohl přispět k vývoji mužské antikoncepce nebo léku na podporu plodnosti. O studii, kterou publikoval vědecký časopis Cell.

Spermie foto: Reprofoto

Co pohání spermie na cestě k vajíčku? Všichni si ze školy pamatujeme obrázky buněk s třepotajícím se ocáskem. Odborníci už dlouho vědí, že jejich aktivita souvisí s vnitřním pH. Když se kyselé spermie dostanou do prostředí ženských pohlavních orgánů, musí se nejprve změnit v zásadité – tím se v nich rozběhnou biochemické reakce aktivující jejich pohyb.

Vědci z Kalifornské univerzity včera v časopise Cell zveřejnili objev, jak spermie své vnitřní pH regulují. Našli totiž dosud neznámý typ kanálků, jimiž buňky vypouštějí nadbytečné protony – tím se zvýší jejich pH a stávají se zásaditějšími.

Zároveň odborníci našli molekulu, která kanálky otevírá. Patří do skupiny endokanabinoidů – je tedy příbuzná s látkou obsaženou v marihuaně. To může vysvětlovat, proč tato droga bývá dávána do souvislosti s neplodností: dokáže spermie aktivovat předčasně už v mužském pohlavním ústrojí. Buňky se vyčerpají a při akci pak nemají dost energie, aby dopluly k cíli.

Autoři studie věří, že objev molekuly umožní v budoucnu regulovat aktivitu spermatu: na jedné straně může vést k vývoji mužské antikoncepce, na straně druhé k prostředkům na povzbuzení líných spermií mužů, kteří mají problémy s plodností.

Chcete vědět víc?

Další zprávy ze světa vědy najdete v sobotní příloze Lidových novin Orientace

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat