Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Naděje pro mladé vědce. Masarykova univerzita získala dotaci 160 milionů

O debatu na Masarykově univerzitě byl velký zájem, studenti seděli i na zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O debatu na Masarykově univerzitě byl velký zájem, studenti seděli i na zemi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Masarykova univerzita získala dotaci 160 milionů korun, díky které zaměstná 40 mladých vědců. Peníze jsou konkrétně určené pro čerstvé absolventy doktorského studia, takzvané postdoky.

Už loni škola získala z evropských fondů dotaci 200 milionů pro 60 mladých vědců z Česka i ze zahraničí, oznámil ČTK David Povolný z tiskového odboru školy.

"Oba projekty mají zásadní dopad na základní i aplikovaný výzkum v Jihomoravském kraji i v celé České republice. Umožňují nám přivést na univerzitu nebo na ní udržet perspektivní mladé vědce, kteří často přicházejí s těmi nejlepšími nápady, nemají dosud jiné zásadní starosti než vědu, a jsou tedy hnacím motorem vědy na celém světě," uvedl prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák.

Nové myšlenky a zkušenosti

Mladí vědci míří na osm z devíti fakult Masarykovy univerzity, zejména na přírodovědeckou fakultu a do laboratoří Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU). O většinu z nabízených pozic projevily zájem desítky uchazečů, z nichž přibližně dvě třetiny jsou z jiných univerzit, což je pro školu podle Dvořáka dobré.

"Obecně totiž platí, že postdok má pracoviště obohatit o nové myšlenky, zkušenosti a metody, a to je nejefektivnější, pokud přichází zvenčí," řekl Dvořák.

Oba projekty financované z Evropských fondů potrvají do roku 2015. Univerzita doufá v to, že se jí podaří vědce udržet i po jejich skončení.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?