Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naděje pro mladé vědce. Masarykova univerzita získala dotaci 160 milionů

Věda

  7:00
BRNO - Masarykova univerzita získala dotaci 160 milionů korun, díky které zaměstná 40 mladých vědců. Peníze jsou konkrétně určené pro čerstvé absolventy doktorského studia, takzvané postdoky.

O debatu na Masarykově univerzitě byl velký zájem, studenti seděli i na zemi. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už loni škola získala z evropských fondů dotaci 200 milionů pro 60 mladých vědců z Česka i ze zahraničí, oznámil ČTK David Povolný z tiskového odboru školy.

"Oba projekty mají zásadní dopad na základní i aplikovaný výzkum v Jihomoravském kraji i v celé České republice. Umožňují nám přivést na univerzitu nebo na ní udržet perspektivní mladé vědce, kteří často přicházejí s těmi nejlepšími nápady, nemají dosud jiné zásadní starosti než vědu, a jsou tedy hnacím motorem vědy na celém světě," uvedl prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák.

Nové myšlenky a zkušenosti

Mladí vědci míří na osm z devíti fakult Masarykovy univerzity, zejména na přírodovědeckou fakultu a do laboratoří Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU). O většinu z nabízených pozic projevily zájem desítky uchazečů, z nichž přibližně dvě třetiny jsou z jiných univerzit, což je pro školu podle Dvořáka dobré.

"Obecně totiž platí, že postdok má pracoviště obohatit o nové myšlenky, zkušenosti a metody, a to je nejefektivnější, pokud přichází zvenčí," řekl Dvořák.

Oba projekty financované z Evropských fondů potrvají do roku 2015. Univerzita doufá v to, že se jí podaří vědce udržet i po jejich skončení.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat