Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matematický génius a podivín definitivně pohrdl milionem dolarů

Věda

  22:47
PETROHRAD/PRAHA - Geniální ruský matematik Grigorij Perelman si nepřijel pro peněžitou cenu, kterou měl dostat za rozluštění jedné z velkých matematických hádanek. Opět tak stvrdil svou pověst podivína.

Geniální ruský matematik Grigorij Perelman. foto: Reprofoto

"Mám všechno, co chci," prohlásil před časem přes zavřené dveře svého petrohradského bytu geniální ruský matematik Grigorij Perelman. Asketický podivín, který rozluštil jednu z nejsložitějších záhad moderní matematiky, tak reagoval na dotazy listu The Daily Mail.

Britský bulvární deník se totiž podobně jako další média snažil v posledních měsících zjistit, zda Perelman pojede do Paříže, aby zde za vyřešení tzv. Poincarého domněnky od zástupců amerického Clayova matematického ústavu převzal peněžitou cenu ve výši jednoho milionu dolarů.

Žije v bytě zaneřáděném šváby, spí na špinavé matraci
Ocenění měl Perelman obdržet v úterý v Paříži. Již déle ale bylo

Matematická hádanka stará 100 let

Poincarého domněnka je složité matematické tvrzení, jehož základem je charakterizace trojrozměrných sfér. Již na začátku 20. století ji vyslovil francouzský matematik Henri Poincaré, který položil základy topologie. Jeho slavné tvrzení bylo o sto let později zařazeno mezi sedm nejdůležitějších matematických problémů současnosti a za jeho vyřešení byla vypsána odměna jednoho milionu dolarů.

Poincarého věta se vyjadřuje o charakterizaci (trojrozměrného) povrchu čtyřrozměrné koule mezi třídimenzionálními varietami. Tvrdí, že každá uzavřená třírozměrná varieta, na které můžeme každou uzavřenou křivku převést na bod, je právě tímto povrchem čtyřrozměrné koule.

Perelman ji vyřešil v roce 2002 a o čtyři roky později byl za svůj výkon, který nikdo nedokázal zpochybnit, odměněn prestižní Fieldsovou medailí, matematickou obdobou Nobelovy ceny. I tu ale podle agentur odmítl převzít.

pravděpodobné, že se pro něj nevydá, a peníze tak nechá ladem. To se nakonec potvrdilo, když podle zpráv ruských médií Perelman z Petrohradu skutečně neodjel.

"Nezajímá mě sláva ani peníze," uvedl tehdy. Kvůli svému poustevnickému životnímu stylu představuje Perelman vděčný objekt zájmu pro ruský tisk. Prý totiž žije se svou matkou v malém petrohradském bytě, který je podle sousedů zaneřáděn šváby.

Navíc údajně vlastní pouze jeden stůl, židli a špinavou matraci.
Sousedé ho líčí jako skutečně výstřední osobu. "Stále nosí ten samý rozedraný kabát a kalhoty. Nikdy si nestříhá nehty nebo vousy. Když jde, stále se dívá na zem," řekl jeden z nich.

Nechci být vystavován jako zvířata v zoo, vzkázal Perelman
Perelman se novinářům vyhýbá. "Nechci být vystavován jako zvířata v zoo. Nejsem matematický hrdina. Ani nejsem tak úspěšný. Proto nechci, aby se každý na mě díval," řekl například.

Jednomu z žurnalistů se přesto před časem podařilo Perelmanovi na jeho mobilní telefon dovolat. "Rušíte mě, sbírám houby," uvedl však stroze matematik. Perelman dříve dlouhé roky působil v ruských akademických institucích, navíc strávil nějaký čas i ve Spojených státech.

V současnosti je ale nezaměstnaný. Již před čtyřmi roky se totiž z matematického prostředí stáhl, údajně jím byl znechucen. "Má zvláštní morální principy. Malé nepříjemnosti pociťuje velmi silně," podotkl jeden z jeho kolegů.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...