Skeptické jsou vůči nim především prestižní veřejné univerzity. „Karlova univerzita výsledky maturitních zkoušek téměř nezohledňuje. Většina z našich sedmnácti fakult si studenty vybírá na základě vlastních přijímacích zkoušek,“ řekl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Výjimku představuje fakulta matematicko-fyzikální a právnická.
Druhá jmenovaná poskytuje úspěšným maturantům bodové zvýhodnění. „Studenty, kteří u maturity prospěli s vyznamenáním, oceňujeme v přijímacím řízení pěti body navíc. Stejný počet bodů ale dostávali a také stále dostávají uchazeči, kteří s vyznamenáním odmaturovali ještě před zavedením státní maturity,“ uvedla proděkanka pražské právnické fakulty Marta Chromá. Nutno podotknout, že na právech, kde je stále velký přetlak uchazečů, může mít pětibodový bonus rozhodující význam.
Zcela ignorovat výsledky státní maturity se prozatím rozhodla Masarykova univerzita v Brně. Ta se při výběru uchazečů spoléhá na vlastní testy obecných studijních předpokladů, případně na testy z dílny společnosti Scio.
- Proč většina fakult výsledky maturit nezohledňuje?
- A které školy uznávají těžší a dobrovolnou maturity z matematiky?