Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě verze? Zapomeňte. Maturita bude jen jedna, slíbil ministr

Věda

  14:16aktualizováno  15:20
PRAHA - Maturity by měly mít jen jednu úroveň, písemné zkoušky se pak budou opravovat na školách a hodnotitelé budou známkovat jen didaktické testy. Ministrovi školství Petru Fialovi to doporučila skupina odborníků.
Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto.

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Maturitní zkouška by se měla vrátit do škol, kde je budou hodnotit učitelé, kteří studenty znají. Hlasovala pro to naprostá většina odborníků, které ministr školství Petr Fiala oslovil. "Věřím, že se nám těmito opatřeními podaří obnovit důvěru v tento typ státní zkoušky," zdůvodnil změnu v maturitách Fiala.

PSALI JSME:

Jedinou částí maturitní zkoušky, kterou by dál hodnotili externí pracovníci, by měl zůstat didaktický test. Ten ale projde obměnou, stará verze prý nebyla dostatečně kvalitní. Lidovým novinám to řekl děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

Zbytečná těžší verze
Odborníci ministrovi také navrhli, aby zrušil dva volitelné stupně obtížnosti zkoušky. Vzhledem k tomu, že těžší verze maturity nemá žádné výhody, jako je přijetí na vysokou školu bez přijímacích zkoušek, jak bylo původně v plánu, vybral si ji minimální počet studentů.

"Výsledky státní zkoušky zohledňuje po dvou letech zlomek českých fakult," vítá ministrovo rozhodnutí senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek.

Změnit se má i celková podoba testů. Podle odborníků jsou současné testové otázky často nejednoznačné, některé zase zbytečné a triviální.

Co se změní?

  • Zruší se dvě úrovně testu. Příští maturity budou mít pouze jednu.
  • Zůstane zachován model dvou povinných předmětů (čeština a matematika/cizí jazyk). Původně měli studenti maturovat z češtiny, cizího jazyka a třetího předmětu (matematika, informatika nebo společenské vědy).
  • Slohové práce se budou opravovat ve škole. Externí hodnotitelé dostanou na starost jen didaktické testy.
  • Proběhne revize testů i metodiky.
Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat