Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měsíc je pokladnice prvků. Sonda objevila víc vody, než se čekalo

Věda

  7:41
WASHINGTON - Raketa, kterou loni do povrchu jižního pólu Měsíce vyslal Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), při nárazu vymrštila skoro 200 kilogramů zmrzlé vody a také množství stříbra, rtuti a dalších překvapivých prvků a sloučenin. Podle agentury AP o tom informovali vědci.

Měsíc foto: Reprofoto

NASA v říjnu 2009 vyslala raketu ke kráteru Cabeus, který leží na straně Měsíce stále odvrácené od Slunce, zejména proto, aby zjistila zda a kolik se na Měsíci nachází vody.

Podle posledních odhadů, které vědci učinili na základě pozorování vymrštěného materiálu, dopad rakety uvolnil asi 185 kilogramů ledu, tedy dvakrát více, než kolik astronomové původně naměřili a mnohem více, než kdy očekávali.

Čtěte také

NASA odhaduje, že v celém raketou zasaženém kráteru může být až 4,55 miliard litrů vody, která by mohla tvořit asi 5,6 procent obsahu kráteru. Na obou pólech Měsíce pak prý může být podobných kráterů celá řada.

Vedle vody zjistili vědci také přítomnost oxidu uhelnatého, amoniaku, sodíku nebo stříbřitých kovů. "To místo vypadá jako pokladnice prvků a sloučenin, které se uvolnily po celém Měsíci a které někdo dal do této nádoby v permanentním stínu," uvedl v prohlášení planetární geolog Peter Schultz z Brownovy univerzity v USA.

Vědci NASA nechali loni raketu do Měsíce narazit rychlostí přes 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku. Střela vytvořila kráter široký 25 až 30 metrů a vymrštila 4000 až 6000 kilogramů materiálu.

Spolu s raketou byla k Měsíci vyslána sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS), která náraz natočila a jeho záznam odeslala na Zemi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!