Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měsíc je prý mladší, o 200 milionů let

Věda

  20:10
PAŘÍŽ - Měsíc je stár 4,36 miliardy let, tedy o 200 milionů let méně, než se dosud myslilo. Podle studie, z níž citovala agentura AFP, to ukazuje rozbor nejstarších měsíčních hornin.

Měsíc je po 18 letech nejblíže zemi. foto: ČTK

Nový výpočet se zakládá na rozboru izotopů olova a neodymu nalezených ve vzorku vyvřeliny zvané anortozit - nejstarší horniny nalezené v kůře Měsíce, uvádí se v materiálu zveřejněném ve vědeckém časopisu Nature.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle převažující teorie se Měsíc vytvořil v důsledku srážky země s nějakým vesmírným tělesem o rozměru malé planetky. Při srážce se od Země oddělila část její hmoty, která se postupně seskupila do nynějšího Měsíce. Jeho povrch měl patrně zpočátku podobu oceánu magmatu, který se postupně ochladil.

"Mimořádně nízký věk tohoto lunárního vzorku buď znamená, že Měsíc ztuhnul podstatně později, než se dosud myslilo, nebo že musíme kompletně přezkoumat naše představy o geologických dějinách Měsíce," citovala AFP Richarda Carlsona z Carnegieho ústavu pro vědu ve Washingtonu.

Je-li nová datace lunárního vzorku správná, znamená to, že nejstarší části zemské a lunární kůry se utvářely zhruba ve stejnou dobu, krátce po srážce.

To odpovídá věku nejstarších pozemských minerálů, nalezených v západní Austrálii, napsala agentura.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...