Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měsíc se za miliardu let zmenšil o 100 metrů. Smršťování dál pokračuje

Věda

  7:13
BERLÍN - Průměr Měsíce, jediné oběžnice planety Země, se postupně zmenšuje. Rychlost smršťování ale není rychlá. Za poslední miliardu let se "scvrkl" o 100 metrů. Uvedl to mezinárodní vědecký tým v nejnovějším vydání amerického vědeckého časopisu Science. Zmenšování Měsíce pravděpodobně souvisí s jeho ochlazováním, domnívají se vědci.
Noční obloha s měsícem (ilustrační foto)

Noční obloha s měsícem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Experti ke svému závěru dospěli po vyhodnocení stovek fotografií měsíčního povrchu. V krustě odhalili stopy po smršťování.

Rozhodující pro zjištění tohoto procesu byla skutečnost, že Měsíc má jen jednu tektonickou desku, vysvětlila podle agentury DPA Carolyn van der Bogertová z univerzity v německém Münsteru.

"Na Zemi je mnoho desek, které se posunují proti sobě, nově se utvářejí a také ničí," řekla vědkyně. Kvůli této činnosti nelze studovat případné zmenšování také u "modré planety".

Fotografie, které měli vědci k dispozici, pocházejí z projektu, jenž má umožnit podrobně zmapovat povrch celého Měsíce a také zjišťovat přítomnost ledu.

Měsíc má rovníkový průměr přes 3476 kilometrů, což je přibližně čtvrtina průměru Země.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat