Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

V noci na středu bude vidět neobvyklé částečné zatmění Měsíce v superúplňku

Vizualizace částečného zatmění Měsíce foto: Petr Horálek

Oblačnost, která nám v posledních dnech přinesla tolik problémů, se začíná pomalu trhat a tak by na řadě míst nemusela bránit pohledu na oblohu a Měsíc. Právě ten má v noci dosáhnout superúplňku a nad ránem bude částečně procházet stínem, který vrhá Země.
  16:28

Zářijový úplněk bude jedním ze čtyř tohoto roku, kdy se Měsíc přiblíží natolik, že můžeme hovořit o superúplňku. Jeden z nich jsme mohli vidět již v srpnu a další dva nás postupně čekají v říjnu a listopadu.

Samotné označení superúplněk sice není žádný astronomický terminus technicus, ale označení pro úplněk v době, kdy je Měsíc na své dráze blízko Země, tzv. v přízemí do deseti procent od jeho největšího přiblížení k Zemi. Jak jsme psali již dříve, Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíž, v takzvaném přízemí (méně než 356 500 km), a někdy je od ní dál, v odzemí (víc než 406 700 km). Časy přízemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud jsou v době úplňku, je tento jev opticky o něco větší, než když se s dobou přízemí úplněk neshoduje. Vzdálenost Měsíce se také při různých přízemích liší.

Nyní se Měsíc přiblíží na vzdálenost 357 485 kilometrů, ale nejblíž bude podle portálu Earthsky v říjnu, kdy se během úplňku dostane až na vzdálenost 357 363 km od Země. Mimochodem, v novodobé historii byl úplňkový Měsíc nejblíž Zemi 14. listopadu 2016 (356 509 km). „Tento rekord bude překonán až 25. listopadu 2034 (356 445 km),“ vysvětloval již dříve Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno.

Rozdíl z pohledu pozorovatele nemusí být patrný, protože Měsíc se bude jevit jen asi o několik procent větší, superúplňky bývají asi o 15 % jasnější než běžný úplněk, a dokonce o 30 % jasnější než nejmenší roční úplněk.

Ale protože se Měsíc bude pohybovat relativně nízko nad obzorem, bude se jevit větší než jiné úplňky. Je to dáno právě tím, že takto nízko jej lidské oko porovnává s okolními objety, jako jsou stromy nebo budovy a vytvoří se tak klam většího úplňku.

Jediné letošní zatmění Měsíce

Zářijový superúplněk bude zvláštní ještě tím, že z našeho území bude vidět jeho jediné letošní částečné zatmění.

„Bude sice jen malé, ale velmi dobře viditelné. Pro jeho pozorování budeme mít příznivé pozorovací podmínky – Měsíc bude zapadat až v době očima nepozorovatelné polostínové fáze zatmění, úkaz tedy uvidíme prakticky v celém jeho průběhu,“ láká na pozorování Česká astronomická společnost.

Vizualizace zatmění Měsíce v úplňku 18. září 2024

Podle jejích zástupců se v časných ranních hodinách se Měsíc přiblíží nejdříve k zemskému polostínu. To se má stát ve 2:41 SELČ, ale tato fáze není očima vidět. Kdo bude chtít vidět částečné zatmění na vlastní oči, bude si muset počkat až před 4. hodinou ranní. Tehdy může pozorovat potemnění Měsíce přicházející z jeho horního okraje. Celý úkaz bude bude vypadat, jako by byl shora začazený černým kouřem.

„Jev bude sílit a ve 4 hodiny 12 minut SELČ začne částečné zatmění Měsíce. V té době najdeme našeho kosmického souputníka okolo 20° nad jihozápadním obzorem. Maximální fáze zatmění, při které bude z pravého horního okraje „ukousnuto“ asi 8,5 procenta průměru měsíčního disku, nastane ve 4 hodiny 44 minut. Částečné zatmění Měsíce skončí v 5 hodin 15 minut SELČ, kdy už také bude svítat,“ popisují časový průběh úkazu astronomové.

Nám nezbývá než si přát, aby pozorování nebránila oblačnost.

30. srpna 2023

Autor:

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...