Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Skončilo zatmění měsíce. Podobná příležitost se znovu naskytne až v roce 2123

Zatmění Měsíce u Svatého Kopečku u Olomouce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění Měsíce u Svatého Kopečku u Olomouce. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Ve 21:30 začalo úplné zatmění Měsíce, které bylo pozorovatelné mimo jiné i z České republiky. Celé zatmění trvalo 103 minut a až do konce tohoto století už žádné delší nenastane. Úplnému zatmění předcházelo částečné, které nastalo už ve 20:24 a při kterém byl měsíční kotouč postupně překrýván zemským stínem. Pozorovat ho šlo až od 20:47, kdy Měsíc vyšel na oblohu.

Stovky lidí přišly večer na hvězdárnu ve středočeském Ondřejově, kde lze zatmění pozorovat ze dvou historických kopulí. Pozorování komplikuje částečně zatažená obloha.

Sledovat zatmění Měsíce v okolí hvězdárny na Kraví hoře v Brně vyrazily stovky lidí. Doufali že bouřka a oblačnost, které nad město dorazily v podvečer, zmizí. Měli smůlu. Okolo 21:00 sice viděli nad Špilberkem srpek Měsíce, ale o půl hodiny později zmizel v husté oblačnosti. Navíc se nad Brnem rozpršelo.

Zatmění Měsíce v Bosně a Hercegovině.
Svatý Kopeček je historická obec, nyní městská čtvrť, poutní místo a...

Při úplném zatmění Měsíc z oblohy nemizí, pouze nabývá cihlově červenou až rudou barvu. Je to způsobené jeho zákrytem v zemském stínu, při němž se sluneční světlo láme o vzdušný obal Země podobně jako o optický hranol. Na Měsíc přitom dopadá pouze červená, dlouhovlnná část světelného spektra.

Letos se v podobnou dobu jako Měsíc dostává do zajímavé polohy vůči Zemi a Slunci i planeta Mars. Je ve velké opozici se Sluncem a k Zemi se přiblížil na 57,5 milionu kilometrů, takže je mimořádně jasný. V době úkazu se nachází necelých šest stupňů jižně od Měsíce. Pozorování Měsíce i Marsu je možné okem, při použití dalekohledu jsou na Marsu vidět i některé detaily.

Úplné zatmění Měsíce potrvá do 23:13, poté bude Měsíc ještě téměř hodinu vystupovat z částečného stínu Země. Další úplné zatmění této družice nastane až v roce 2029, bude ale kratší než to letošní.

Lidé z velké části světa mohou pozorovat úplné zatmění Měsíce

Milionům lidí na celém světě kromě Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu se v pátek naskytla mimořádná příležitost sledovat úplné zatmění Měsíce. 

Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které bude i následovat po úplném zastínění. Měsíc tak ve stínu Země stráví celkem tři hodiny a 54 minut, informovala agentura Reuters. 

Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které...

Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které bude i následovat po úplném zastínění.

Ke sledování neobvyklého nebeského úkazu se například sešli lidé u jihoafrického mysu Dobré naděje, na Rudém náměstí v Moskvě i u ikonické budovy opery v Sydney. V Austrálii si řada lidí zaplatila, aby mohla úplné zatmění sledovat v sydneyské hvězdárně.

Podle hinduistů nebeská tělesa Slunce a Měsíc při zatmění vydávají negativní energii, a tak velká řada chrámů v Indii zůstala dnes zavřená.

Smůlu mají obyvatelé Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu. Naopak lidé v Evropě, Africe, Asii a Austrálii mají kromě zatmění Měsíce možnost sledovat také neobvykle jasnou planetu Mars, která se dostává do velké opozice se Sluncem.

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť
Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť

Minulý a letošní rok znásobil potřeby na kvalitní a stabilní připojení. Pracujeme a učíme se z domova, streamujeme videa, hrajeme online hry,...