Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Města málo recyklují komunální odpad, tvrdí ekologové

Ke známým kontejnerům by měly přibýt další - hnědé na bioodpad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ke známým kontejnerům by měly přibýt další - hnědé na bioodpad | foto: Lidové noviny

OLOMOUC Městům se stále nedaří plnit vládní nařízení recyklovat polovinu komunálního odpadu. Mezi krajskými městy je na další materiálové využití posílána polovina odpadu pouze v Olomouci a k padesátiprocentní hranici se přiblížila už jen čtyři okresní města. Novinářům to ve čtvrtek v Olomouci řekl odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Vláda podle Kropáčka původně počítala s tím, že padesátiprocentní míru recyklace Česko vykáže už v roce 2010, avšak o rok později tento ukazatel činil pouze 31 procent. "I přes slabou podporu recyklace ze strany státu dokázala města Olomouc, Pardubice, Semily a Svitavy v posledních třech letech vytřídit a recyklovat skoro dvojnásobek národního průměru. Tato města dokazují, že lze dlouhodobě třídit a recyklovat i více než polovinu komunálních odpadů," uvedl Kropáček.

ČTĚTE TAKÉ:

Nízkou míru recyklace Kropáček přisoudil tomu, že ministerstvo životního prostředí této problematice přikládá menší význam, než by si zasloužila. "Řada obcí například ani po deseti letech platnosti vládního cíle recyklovat polovinu komunálních odpadů netuší jak míru recyklace spočítat.

Obcím chybí metodické vedení a odborná pomoc. Prevence a recyklace by přitom měly být prioritou jak pro využití evropských fondů, tak pro nově připravovanou legislativu. Ministr (životního prostředí Tomáš) Chalupa má však priority jinde," podotkl Kropáček.

Olomouc recyklovala polovinu odpadů poprvé v roce 2011 a loni se jí podařilo tuto vysokou míru využití udržet. V krajském městě je instalováno bezmála 3500 nádob na tříděný sběr odpadů, pět desítek kontejnerů na textil a k dispozici jsou dva sběrové dvory. Od roku 2008 radnice podporuje také domácí kompostování. Loni lidé využívali 471 kompostérů a bioodpad lze umístit i do speciálních nádob, které jsou v pravidelných intervalech sváženy do kompostárny v Křelově.

Recyklace se vyplatí

Náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch (ODS) ve čtvrtek novinářům řekl, že recyklovat odpad se městu vyplatí. Za uložení tuny odpadu na skládku radnice platí zhruba 1000 korun a při využití spalovny je to 850 korun, zatímco kompostárna si za tunu bioodpadu účtuje 330 korun.

"Domácnosti nejsou motivovány jinak než tím, že tříděním odpadu dokazují svůj pozitivní vztah k životního prostředí. Nemají levnější poplatek za svoz komunálního odpadu, protože systém v ČR je tak nastaven. Přesto to funguje a lidé odpad třídí," podotkl Holpuch. Jana Matzenauerová z Technických služeb města Olomouce novinářům řekla, že letos radnice plánuje rozdat domácnostem speciální tašky na třídění odpadů a v centru města chce postavit další podzemní kontejnery.

Olomouc ročně za svoz a likvidaci komunálního odpadu zaplatí 90 milionů korun, přičemž 66 milionů korun vybere na poplatcích. Zbývajících 23 milionů korun podle Holpucha doplácí město. V této částce jsou zahrnuty i náklady na sběr separovaného odpadu, sběrové dvory a likvidaci černých skládek.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...