Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Metan uniká z mořského dna v Arktidě rychleji, než se myslelo

Věda

  9:42
WASHINGTON - Do ovzduší se ze zamrzlého mořského dna v Arktidě uvolňuje více metanu, než se dosud předpokládalo. Podle vědců by tak tento plyn, který zesiluje skleníkový efekt razantněji než oxid uhličitý, mohl přispět ke zrychlení globálního oteplování. Ukazuje to výzkum zveřejněný v dnešním vydání časopisu Science.

Z arktického dna uniká metan foto: Shutterstock

"Objem metanu, který nyní uniká z východosibiřského arktického šelfu je srovnatelný s objemem, který pochází ze všech zemských oceánů," uvedla spoluautorka výzkumu Natalia Shakhovová z Aljašské státní univerzity. Podle ní se z arktického šelfu dostává do vzduchu ročně osm milion tun metanu.

Podle Shakhovové nicméně nelze určit, zda tání dna a následné uvolnění metanu způsobilo globální oteplování, nebo zda má jiné, přirozené příčiny.

Měření se zatím nezdařilo
Martin Hermann z německého Institutu Maxe Plancka ale zdůraznil, že výzkum neprokázal, zda se metan z arktického dna uvolňuje rychleji než v minulosti. "Tyto úniky mohou trvat už od poslední doby ledové," citovala ho agentura Reuters. Podle Hermanna se pouze zatím nikomu nepodařilo objem metanu uvolněného z arktického šelfu změřit.

Také Shakhovová ve studii uvádí, že je třeba zjistit, zda se metan uvolňuje stejným tempem dlouhodobě, nebo zda současná měření znamenají začátek masivního úniku velkého množství tohoto uhlovodíku. Náhlé uvolnění části metanu uvězněného v arktickém šelfu by totiž podle ní mohlo znamenat razantní nárůst teplot.

Metan zadržuje teplo asi třicetkrát účinněji než oxid uhličitý. Emise oxidu uhličitého  se přitom západní země snaží snížit, protože ho označují za hlavního viníka globální změny klimatu.

Autoři:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...