Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce padajících hvězd. Nadešel skvělý čas pro pozorování meteorů

Věda

  17:04
PRAHA - Pro pozorování meteorů Geminid budou letos velmi příznivé podmínky. V noci na pátek kolem 00:30, kdy aktivita roje vrcholí, jich po obloze přeletí na tisíc. Jejich radiant, což je místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají, bude vysoko nad obzorem. Měsíc bude téměř v novu, takže nebude svým svitem rušit.

Geminidy v roce 2004 foto: Fred Bruenjes / Česká astronomická společnost

Pozorování může kazit jenom počasí, řekl ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Mateřským tělesem Geminid není podle Petra Horálka z hvězdárny v podkrkonošské Úpici kometa, jak tomu obvykle bývá, ale planetka Phaeton.

ČTĚTE TAKÉ:

První zprávy o roji pocházejí z roku 1862. Podle některých modelů je nyní roj v maximu aktivity. Postupně by tak měl slábnout a do konce století téměř zmizet.

Meteory za sebou zanechává planetka křížící zemskou dráhu

Geminidy jsou pojmenované podle souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini), ve kterém mají svůj radiant. Na prosincové obloze souhvězdí Blíženců vychází už za soumraku a je pozorovatelné po celou noc. Roj je aktivní každý rok zhruba od 5. do 17. prosince.

Meteorický roj je jev, při němž proud částic meziplanetárního prachu, odborně meteoroidů, které ve své dráze zanechává kometa a v případě Geminid planetka, kříží zemskou dráhu. Částice se při letu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, přitom se vypařují a zanechávají za sebou zářící stopu.

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince 2010

Geminidy bude takto dobře vidět až za tři roky

Těmto zábleskům astronomové říkají meteory a lidé také padající hvězdy nebo létavice. Kromě meteorů je nyní na noční obloze možné pozorovat také souhvězdí Orion. Nad ním leží otevřená hvězdokupa ve tvaru písmene "V" zvaná Hyády a severozápadně od ní rovněž otevřená hvězdokupa Plejády (Kuřátka). Ve stejných místech září také planeta Jupiter.

Dalším snad ještě známějším meteorickým rojem s dobrými pozorovacími podmínkami jsou srpnové Perseidy. Geminidy budou mít vhodné pozorovací podmínky opět až v roce 2015.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...