Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mexická chřipka válcuje rivaly

Věda

  14:13
Epidemie mexické chřipky nabrala nepředvídaný průběh, dokonce vytlačuje běžné sezonní chřipky.

Zkumavka s virem A(H1N1). foto: AFP

Zatímco si obyvatelé severní polokoule užívají vrcholícího léta, na jižní zavládla zima a s ní přišlo také období chřipky. Každý rok virologové odhadují, jaká bude skladba chřipkových virů v příští sezoně a podle toho rovněž připravují očkovací látky.

Letos se ukázaly všechny předpovědi pro chřipkovou sezonu na jižní polokouli jako chybné. Očekávané typy virů vytlačuje nový typ viru A (H1N1), vyvolávající tzv. mexickou chřipku. Virus se objevil celkem nečekaně koncem roku 2008 v Mexiku a USA a podniká vítězné tažení světem.

Pro virology není jednoduché odhadnout, jak se nový virus zachová. V roce 1918, 1957 a 1968 se objevily nové viry, které zcela vytlačily své předchůdce. V roce 1977 se ale virová "novinka" jen přidala k běžným typům chřipkového viru.

Odpověď na otázku, zda virus mexické chřipky vytlačí své předchůdce, nebo bude vystupovat po jejich boku, má pro nákazovou situaci zásadní význam. Pokud by se mexická chřipka přidala k chřipkovým virům z předchozích let, kolovaly by světem hned tři chřipkové viry – mexický virus, původní sezonní virus A (H1N1) a původní sezonní virus A (H3N2). Nově vyráběné vakcíny by musely obsahovat všechny tři typy chřipkového viru. Sledovat jejich vývoj by bylo nesmírně komplikované.

Jak v Austrálii, tak i v Jižní Americe ale zatím vyvolává drtivou většinu onemocnění chřipkou nový mexický virus. V Chile na něj připadá 98 procent všech případů chřipky a v australském státě Victoria dokonce 99 procent.

Mírný, ale proměnlivý
Mexický virus zatím nevzbuzuje velké obavy, protože vyvolává chřipku s poměrně mírnými příznaky. O to větší obavy panují z návratu viru na severní polokouli v zimě na přelomu roku 2009 a 2010.

"Pokud nový virus vytlačí původní viry sezonní chřipky, bude se zřejmě opakovat situace, jakou jsme zažili v roce 1968," říká přední světový expert na chřipkové viry Ab Osterhaus z univerzity v Rotterdamu. "Tehdy začala nová varianta viru mutovat a příznaky onemocnění vyvolané tímto mutovaným virem byly mnohem závažnější."

Vědci už zachytili první náznaky toho, jak by mohl virus mexické chřipky mutovat. Byl zachycen první virus vzdorující léku Tamiflu. V Šanghaji izolovali lékaři virus s pozměněným genem pro enzym nutným ke kopírování virové dědičné informace v infikované buňce. Nová varianta genu dovoluje viru efektivnější kopírování genů. Virus pak může být nakažlivější a také příznaky choroby, kterou vyvolá, by mohly být závažnější.

Čtyřnohé "taxi"
Jak dokládají pokusy německých virologů vedených Thomasem Vahlenkampem, mohou se osudy viru mexické chřipky dramaticky zauzlit poté, co virus "přesedne" z člověka na domácí prasata.

Při pokusu nakazili vědci pět prasat mexickou chřipkou a spolu s nimi ustájili i prasata, která nepřišla s virem do kontaktu. Zdravá prasata se prakticky okamžitě nakazila od nemocných zvířat. Podle Vahlenkampa to dokazuje, že se mexická chřipka může šířit nejen lidskou, ale i prasečí populací.

"S tím, jak se šíří mexická chřipka v lidské populaci, prudce roste riziko, že se virus přenese i na prasata. Měli bychom tomuto přenosu zabránit, jinak to zkomplikuje situaci," varuje Thomas Vahlenkamp ve studii zveřejněné v časopise Journal of General Virology.

Naštěstí se zdá, že virus není s to přeskočit z prasat na drůbež. Kuřata chovaná s nemocnými prasaty se ve Vahlenkampově pokusu virem mexické chřipky nenakazila.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat