Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi nejcitovanějšími vědci je 12 badatelů působících v Česku

Věda

  5:58
Dvanáct vědců působících v České republice se umístilo v žebříčku nejcitovanějších světových vědců Highly Cited Researchers, který každoročně zveřejňuje společnost Clarivate Analytics. Polovina z nich pracuje jako v primární instituci v Akademii věd ČR (AV ČR). Výrazné zastoupení má Univerzita Palackého v Olomouci. Seznam čítá více než 4000 vědců v 21 oborech, zahrnuje badatele patřící v daném oboru do jednoho procenta nejcitovanějších.

Radek Zbořil foto: montáž Česká pozice

Hned čtyři badatelé působí v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů při Přírodovědecké fakultě olomoucké univerzity. Vědecké centrum se zhruba 150 zaměstnanci má v seznamu více reprezentantů než některé evropské země jako Maďarsko nebo Slovinsko, uvedla univerzita v dnešní tiskové zprávě.

Ředitel centra a odborník na nanotechnologie Radek Zbořil je jedním z vědců v žebříčku. „Myslím, že citační odezva našich prací odráží nejen jejich kvalitu, ale také správnou volbu výzkumného zaměření. Dlouhodobě se věnujeme výzkumu materiálů a technologií, které mají velký aplikační potenciál v medicíně, biotechnologiích nebo jsou využitelné při čištění vod a hledání nových zdrojů energie. Na druhé straně je to nákladný multidisciplinární výzkum, ve kterém je obrovská konkurence,“ uvedl.

Kromě něj patří mezi zástupce centra fyzikální chemik Pavel Hobza, jenž zároveň působí v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a do seznamu nejcitovanějších vědců byl zařazen už počtvrté. Opakovaně v žebříčku figurují také americký chemik narozený v Indii Rajender S. Varma, který současně pracuje v Agentuře pro ochranu životního prostředí v USA, a odborník na elektrochemii Patrik Schmuki ze Švýcarska, jinak také působící v německém Erlangenu či v Saúdské Arábii.

Z AV ČR se v seznamu nachází také Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR, který loni získal ocenění Akademická prémie, zesnulý Vojtěch Jarošík, který mimo jiné pracoval v Botanickém ústavu AV ČR, stejně jako další zařazení vědci Jan Pergl a Petr Pyšek. V Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště olomoucké univerzity a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, a Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum pak pracuje Ondřej Novák.

Výrazně citovaní jsou také Renata Cifková z Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice, Martin Pumera z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Petr Widimský z III. Interní-kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat