Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi nejcitovanějšími vědci je 12 badatelů působících v Česku

Věda

  5:58
Dvanáct vědců působících v České republice se umístilo v žebříčku nejcitovanějších světových vědců Highly Cited Researchers, který každoročně zveřejňuje společnost Clarivate Analytics. Polovina z nich pracuje jako v primární instituci v Akademii věd ČR (AV ČR). Výrazné zastoupení má Univerzita Palackého v Olomouci. Seznam čítá více než 4000 vědců v 21 oborech, zahrnuje badatele patřící v daném oboru do jednoho procenta nejcitovanějších.

Radek Zbořil foto: montáž Česká pozice

Hned čtyři badatelé působí v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů při Přírodovědecké fakultě olomoucké univerzity. Vědecké centrum se zhruba 150 zaměstnanci má v seznamu více reprezentantů než některé evropské země jako Maďarsko nebo Slovinsko, uvedla univerzita v dnešní tiskové zprávě.

Ředitel centra a odborník na nanotechnologie Radek Zbořil je jedním z vědců v žebříčku. „Myslím, že citační odezva našich prací odráží nejen jejich kvalitu, ale také správnou volbu výzkumného zaměření. Dlouhodobě se věnujeme výzkumu materiálů a technologií, které mají velký aplikační potenciál v medicíně, biotechnologiích nebo jsou využitelné při čištění vod a hledání nových zdrojů energie. Na druhé straně je to nákladný multidisciplinární výzkum, ve kterém je obrovská konkurence,“ uvedl.

Kromě něj patří mezi zástupce centra fyzikální chemik Pavel Hobza, jenž zároveň působí v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a do seznamu nejcitovanějších vědců byl zařazen už počtvrté. Opakovaně v žebříčku figurují také americký chemik narozený v Indii Rajender S. Varma, který současně pracuje v Agentuře pro ochranu životního prostředí v USA, a odborník na elektrochemii Patrik Schmuki ze Švýcarska, jinak také působící v německém Erlangenu či v Saúdské Arábii.

Z AV ČR se v seznamu nachází také Petr Baldrian z Mikrobiologického ústavu AV ČR, který loni získal ocenění Akademická prémie, zesnulý Vojtěch Jarošík, který mimo jiné pracoval v Botanickém ústavu AV ČR, stejně jako další zařazení vědci Jan Pergl a Petr Pyšek. V Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště olomoucké univerzity a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, a Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum pak pracuje Ondřej Novák.

Výrazně citovaní jsou také Renata Cifková z Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice, Martin Pumera z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Petr Widimský z III. Interní-kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat