Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezinárodní kosmickou stanici ohrožuje vesmírný odpad

Věda

  13:48
Moskva/Praha - Mezinárodní kosmickou stanici ISS na oběžné dráze ohrožuje vesmírný odpad a její dráhu budou možná muset letoví dispečeři upravit. Podle dnešní zprávy agentury Interfax hrozí, že ISS narazí do úlomku, který na oběžné dráze zůstal po zaniklé čínské družici.

Pohled na ISS foto: NASAReprofoto

Český expert na astronautiku z Akademie věd Antonín Vítek ČTK řekl, že úlomku, který je objeven včas, se stanice snadno vyhne. Takových poplachů jsou podle něj za rok desítky.

Podle zpráv z ruského střediska pro řízení letů předběžné výpočty ukazují, že zbytek čínské družice se může dostat do nebezpečné blízkosti ISS už během víkendu. Ruští experti proto nevylučují, že stanice bude muset na pokyn ze Země "uhnout".

Posloužit by k tomu podle Vítka mohla ruská vesmírná loď, která u stanice kotví. "Stačí k tomu jenom takové malé nakopnutí," poznamenal.

Stanici ohrožuje zbytek meteorologické družíce Feng-jün 1C, kterou v lednu 2007 zničila čínská balistická raketa. Číňané už nefunkční družici podle Vítka využili jako terč k vyzkoušení své zbraně. Zásah se povedl, ale družice se rozletěla na tisíce kousků různých velikostí, které obíhají kolem Země a mohou občas družici zkřížit dráhu. I úlomek menší než jeden centimetr by mohl prorazit plášť stanice a ohrozit život posádky, uvedl.

Čínský pokus zničit družici balistickou střelou byl podle Vítka nezodpovědný. "Také za to dostali od Američanů a Rusů vynadáno," uvedl. Většinu úlomků ale sledují radary a včas potencionální nebezpeční odhalí.

Ruské středisko pro řízení letů je nyní v kontaktu s vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), s nimiž se snaží stanovit míru rizika. Podle Interfaxu ještě existuje určitá možnost, že úhybný manévr nebude nutný. NASA zatím vyhodnotila situaci jako středně nebezpečnou. Okamžik největšího přiblížení by podle Američanů měl nastat v sobotu.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat