Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezinárodní kosmickou stanici ohrožuje vesmírný odpad

Věda

  13:48
Moskva/Praha - Mezinárodní kosmickou stanici ISS na oběžné dráze ohrožuje vesmírný odpad a její dráhu budou možná muset letoví dispečeři upravit. Podle dnešní zprávy agentury Interfax hrozí, že ISS narazí do úlomku, který na oběžné dráze zůstal po zaniklé čínské družici.

Pohled na ISS foto: NASAReprofoto

Český expert na astronautiku z Akademie věd Antonín Vítek ČTK řekl, že úlomku, který je objeven včas, se stanice snadno vyhne. Takových poplachů jsou podle něj za rok desítky.

Podle zpráv z ruského střediska pro řízení letů předběžné výpočty ukazují, že zbytek čínské družice se může dostat do nebezpečné blízkosti ISS už během víkendu. Ruští experti proto nevylučují, že stanice bude muset na pokyn ze Země "uhnout".

Posloužit by k tomu podle Vítka mohla ruská vesmírná loď, která u stanice kotví. "Stačí k tomu jenom takové malé nakopnutí," poznamenal.

Stanici ohrožuje zbytek meteorologické družíce Feng-jün 1C, kterou v lednu 2007 zničila čínská balistická raketa. Číňané už nefunkční družici podle Vítka využili jako terč k vyzkoušení své zbraně. Zásah se povedl, ale družice se rozletěla na tisíce kousků různých velikostí, které obíhají kolem Země a mohou občas družici zkřížit dráhu. I úlomek menší než jeden centimetr by mohl prorazit plášť stanice a ohrozit život posádky, uvedl.

Čínský pokus zničit družici balistickou střelou byl podle Vítka nezodpovědný. "Také za to dostali od Američanů a Rusů vynadáno," uvedl. Většinu úlomků ale sledují radary a včas potencionální nebezpeční odhalí.

Ruské středisko pro řízení letů je nyní v kontaktu s vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), s nimiž se snaží stanovit míru rizika. Podle Interfaxu ještě existuje určitá možnost, že úhybný manévr nebude nutný. NASA zatím vyhodnotila situaci jako středně nebezpečnou. Okamžik největšího přiblížení by podle Američanů měl nastat v sobotu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat