Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Microsoft varuje před vážnou bezpečnostní chybou Exploreru

Věda

  9:39
SAN JOSE - Společnost Microsoft varovala před vážnou bezpečnostní chybou, kterou zatím neopravila. Týká se uživatelů internetového prohlížeče Internet Explorer, kteří mají operační systém Windows XP nebo Windows Server 2003, uvedla agentura AP.

Internet Explorer foto: MicrosoftReprofoto

Chyba umožňuje hackerům kontrolovat počítače na dálku. Pro to, aby útočník mohl počítač napadnout, stačí, když jeho oběť navštíví webovou stránku se škodlivým kódem. Podle bezpečnostních expertů využívají hackeři tuto chybu již téměř týden.

Škodlivý kód se jim už prý podařilo umístit na tisíce internetových stránek. Lidi se na ně většinou dostanou tak, že kliknou na odkaz uvedený v nevyžádané e-mailové poště.

Podívejte se: Stránka Microsoft s opravou chyby

Bezpečnostní chyba se podle agentury AP týká části softwaru Active X sloužící k přehrávání videa. Při její spolupráci s prohlížečem Internet Explorer se otevře bezpečnostní díra, již využívají hackeři.

Microsoft vybídl uživatele, kterých se chyba týká, aby problémovou část softwaru vypnuli. Firma o postupu v angličtině informuje na svých webových stránkách. Microsoft mezitím pracuje na opravě této chyby.

Microsoft obvykle uvolňuje bezpečnostní záplaty každé druhé úterý v měsíci.

Pokud o bezpečnostních problémech informuje jindy, znamená to, že jsou vážné, podotýká agentura AP. V poslední době tak učinil například loni v říjnu, kdy informoval o nebezpečném červu Conficker, který napadl miliony osobních počítačů.

Autor: