Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Microsoft varuje před vážnou bezpečnostní chybou Exploreru

Věda

  9:39
SAN JOSE - Společnost Microsoft varovala před vážnou bezpečnostní chybou, kterou zatím neopravila. Týká se uživatelů internetového prohlížeče Internet Explorer, kteří mají operační systém Windows XP nebo Windows Server 2003, uvedla agentura AP.

Internet Explorer foto: MicrosoftReprofoto

Chyba umožňuje hackerům kontrolovat počítače na dálku. Pro to, aby útočník mohl počítač napadnout, stačí, když jeho oběť navštíví webovou stránku se škodlivým kódem. Podle bezpečnostních expertů využívají hackeři tuto chybu již téměř týden.

Škodlivý kód se jim už prý podařilo umístit na tisíce internetových stránek. Lidi se na ně většinou dostanou tak, že kliknou na odkaz uvedený v nevyžádané e-mailové poště.

Podívejte se: Stránka Microsoft s opravou chyby

Bezpečnostní chyba se podle agentury AP týká části softwaru Active X sloužící k přehrávání videa. Při její spolupráci s prohlížečem Internet Explorer se otevře bezpečnostní díra, již využívají hackeři.

Microsoft vybídl uživatele, kterých se chyba týká, aby problémovou část softwaru vypnuli. Firma o postupu v angličtině informuje na svých webových stránkách. Microsoft mezitím pracuje na opravě této chyby.

Microsoft obvykle uvolňuje bezpečnostní záplaty každé druhé úterý v měsíci.

Pokud o bezpečnostních problémech informuje jindy, znamená to, že jsou vážné, podotýká agentura AP. V poslední době tak učinil například loni v říjnu, kdy informoval o nebezpečném červu Conficker, který napadl miliony osobních počítačů.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat