Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci se snaží zjistit původ meteoritu, který dopadl na Ural

Věda

  7:00
MOSKVA - Vědci zveřejnili mikroskopické záběry úlomků meteoritu, který v únoru dopadl nedaleko ruského města Čeljabinsk na Urale. Píše o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž má detailní zkoumání fragmentů poskytnout informace o formování této vesmírné horniny a o jejím následném osudu.

Největší kus čeljabinského meteoritu na výstavě v Ruzyni o hmotnosti 142 gramů. foto: MAFRA - Matouš Lázňovský

Tým Uralské federální univerzity analyzoval desítky vzorků meteoritu již krátce po jeho nárazu na zem. Experti tehdy dospěli k závěru, že se jedná o běžný chondrit, kamenný meteorit, který obsahuje asi deset procent železa.

"Fragmenty obsahují standardní množství minerálů, včetně olivínu, pyroxenu, troilitu a kamacitu. Tyto minerály se takto vyskytují jen v kosmu, což potvrzuje, že jsou úlomky mimozemského původu," uvedl tehdy šéf pátracího týmu univerzity Viktor Grochovskij.

Čtěte také

Využití speciálního mikroskopu nyní vědcům umožnilo určit přesné chemické složení meteoritu a studovat proces jeho vzniku a následnou pouť. Využitý řádkovací elektronový mikroskop funguje tak, že zaměří na každé místo vzorku úzký paprsek elektronů. Vzájemným působením dopadajících elektronů s materiálem vzorku se uvolňují sekundární elektrony, které jsou snímány detektorem. Každá látka vzorku vysílá jiný signál a na základě měnících se signálů v detektoru je pak sestavován výsledný obraz.

Exploze v meteorickém roji úlomků způsobily na obloze světelné efekty, které zachytily četné kamery v kabinách vozidel.

"Studium minerálů na mikroskopické úrovni odhaluje mnohem víc, než jen z čeho je meteorit složen. Ukazuje, jak jsou jednotlivé minerální fáze spolu spojeny," uvedl vědec Simon Burgess. "Při detailnější analýze pak budou moci experti zjišťovat, jak se tento meteorit utvářel, za jaké teploty, jaká je jeho historie od jeho formace, a možná i to, co se s ním stalo při dopadu na Zemi," prohlásil Burgess.

"Většinu z toho nelze určit při prostém rozbití úlomku a hrubé analýze. Je třeba studovat chemické složení jednotlivých částí a vztahy mezi různými minerály v meteoritu," dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat