Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Miliardáři mají víc synů

Jelen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jelen | foto: Reprofoto

PRAHA Žebříček nejbohatších lidí světa, jež každoročně sestavuje časopis Forbes, vědce většinou nezajímá. Biologové Elissa Cameronová a Frederik Dalerum z univerzity v jihoafrické Pretorii z něj však načerpali data pro vědeckou studii. Vybrali ze seznamu 866 miliardářů, kteří měli aspoň jednoho potomka a pak pomocí vyhledávače Google získali informace o pohlaví dětí nejmovitějších boháčů. Výsledky jsou překvapivé. Miliardáři plodí znatelně víc synů než dcer.

Převaha chlapců nad děvčaty je mezi novorozenci normální, poměr je obvykle 51%chlapců a 49%děvčat. Mezi potomky
Teplejší moře samičkám nepřeje
Pohlaví některých druhů mořských i sladkovodních ryb je určováno teplotou vody, ve které se ryby vyvíjejí. Čím teplejší je voda, tím více se vyvíjí samců. Stačí, aby se voda ohřála o jeden nebo dva stupně Celsia a poměr samců a samic stoupne z 1:1 na 3:1.
Podobné výzkumy se obvykle opíraly jen o výsledky laboratorních pokusů. Data získaná během nejnovějšího bádání na tomto poli však dokazují, že teplota určuje pohlaví ryb i ve volné přírodě. Platí to například o jihoamerických rybkách gavúnech.
Vědci už přišli na stopu i mechanismu, kterým teploty působí na vývoj pohlaví. Pokud se ryba vyvíjí v teplejší vodě, nedokáže její organismus produkovat dostatečná množství samičích pohlavních hormonů estrogenů. Za takových podmínek je vývoj ryby v samici výrazně ztížen.

Podle výsledků studie španělských vědců zveřejněné v prestižním vědeckém časopise PLoS ONE hrozí s postupujícím globálním oteplením některým druhům ryb vyhubení, protože v jejich populacích rapidně ubude samic.
miliardářů však tvoří synové plných 60% a dcery jen 40%. Cameronová a Dalerum hledali pro tento jev rozumné vysvětlení. Zjistili, že výsledky jejich výzkumu nápadně připomínají situaci popsanou u celé řady zvířecích druhů a vysvětlení pro něj nabídli už v roce 1973 biologové Robert Trivers a Dan Willard. 
 
Podle Trivers-Willardovy teorie je pro samice žijící v příhodných podmínkách výhodné přivádět na svět syny, protože do jejich vývoje mohou investovat více živin. Synové zdatných matek budou silnější, vyhrají více zápasů o přízeň samic a zplodí početnější potomstvo. Naopak syny strádajících samic by v bojích o samice čekal neúspěch. Zůstali by proto bez potomstva a matčiny geny by se v dalších pokoleních neuplatnily. V takové situaci je výhodnější mít více dcer, které většinou nějaké potomky na svět přivedou.

Stejné principy platí u jelenů i u lidí
Platnost této hypotézy byla potvrzena u jelenů. Zdatné laně mohou do koloucha investovat více živin jak během březosti, tak i během kojení. Proto mohou risknout plození většího počtu synů a sázet na to, že jejich potomci klání se soky vyhrají a ovládnou harém laní. Slabé laně sázejí na jistotu v podobě dcer.
 
Podobný trend byl zaznamenán i u makaků. Samice z horních příček společenského žebříčku opičí tlupy rodí více synů a ti patří při plození potomků k nejúspěšnějším. Mechanismus, jakým samice posouvají poměr pohlaví svých potomků, není jasný.
 
Výsledky studie Cameronové a Daleruma zveřejněné vědeckým časopisem PLoS ONE dokazují, že základní principy Trivers-Willardovy teorie platí i pro člověka. Manželkám miliardářů po hmotné stránce nic nechybí – a to se projeví v poměru pohlaví dětí, jež se svými movitými manželi přivedou na svět.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!