Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo školství neumí čerpat peníze z EU, ukázal audit

Evropa

  13:07
PRAHA - Ministerstvo školství čerpá peníze z EU nejpomaleji ze všech. Ukázal to audit, který si nechal udělat ministr školství Josef Dobeš (VV). Kontrola prý ukázala, že manažeři sekce, která měla na ministerstvu čerpání peněz na starosti, naprosto selhali.

Ministr školství Josef Dobeš. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Dobeš už kvůli tomu odvolal ředitele sekce Jana Vitulu (TOP 09), o dalším propouštění rozhodne Vitulův nástupce Jaroslav Kuba. Podle kritiků by však personální změny mohly ohrozit čerpání peněz z fondů EU.

Kvůli špatnému vedení chybí motivace
Ministerstvo školství spravuje dva operační programy z celkových 19, z nichž může ČR čerpat peníze. "My jsme s našimi dvěma programy hluboko na chvostu v čerpání těch peněz," řekl Dobeš. Na sekci pro čerpání evropských peněz proto nyní nastupuje krizový management, který má do čtyř týdnů rozhodnout, zda a kolik se bude propouštět. Podle Dobeše je totiž v tomto odboru mnoho mladých schopných lidí, kterým kvůli špatnému vedení jen chybí pracovní motivace.

Proti Dobešovým krokům se postavil například lidovecký europoslanec Jan Březina, který se problematikou fondů EU zabývá. "Odvolání považuji za fatální přehmat hraničící s diletantstvím a jeho důvody za vykonstruované a motivované záměrem koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě," prohlásil Březina.

Snížení počtu zaměstnanců prý může ohrozit čerpání evropských miliard nebo schválení projektů na nová vědecká centra a na zkvalitnění výuky, neměl by je totiž kdo vyřídit. Nejmenovaný zdroj z ministerstva sdělil, že už minulý týden museli oznámit některým úspěšným žadatelům, že kvůli nedostatku úředníků si na peníze budou muset ještě počkat.

Příliš mnoho zaměstnanců v sekci pro EU
Ministr přistoupil k prověrce v sekci pro čerpání evropských fondů proto, že podle něj tento odbor nepracoval efektivně. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj prý navíc na školství zaměstnávají v sekci pro EU víc zaměstnanců, než je nezbytně nutné. Už dříve Dobeš avizoval, že propustí až 30 procent úředníků, kteří měli čerpání peněz na starosti. K propuštění přistoupil i z úsporných důvodů.

Evropská komise přitom podle informací Radiožurnálu doporučila ministerstvu naopak přijmout během příštího půl roku až 70 nových lidí, a to právě kvůli zvýšenému počtu žádostí o evropské dotace. Tito úředníci jsou navíc z 85 procent placeni z EU, ministerstvo tudíž jejich propouštěním příliš neušetří. Pokud navíc Dobeš zruší některá pracovní místa, musí vyhozeným zaměstnancům zaplatit odstupné ze státní kasy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat