Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Dobeš plánuje státní maturity na počítačích

Věda

  12:59
PRAHA - Ministerstvo školství připraví jednodušší a méně centralistickou podobu státních maturit. To znamená, že by se nerozvážela po školách její papírová podoba, ale studenti by skládali maturitu na počítačích. Náklady na zkoušky by tak mohly výrazně zlevnit.

Ministr Dobeš se sešel s prezidentem Klausem. foto: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) to řekl novinářům po čtvrtečním setkání s prezidentem Václavem Klausem. Prezident se dlouhodobě staví proti jednotné státní maturitě.

"Cílem ministra je připravit podmínky pro výrazně jednodušší, méně centralistickou a byrokratickou variantu," řekl Dobeš po zhruba hodinové schůzce s Klausem. Prezident podle něj státním maturitám vytýká především přehnanou centralizaci a "byrokratickou obludnost". Není ale prý zásadně proti "měření standardů v tomto uzlovém bodě".

Dobeš se s Klausem plně shoduje v tom, že centrální pojetí a administrativní náročnost jsou velkým problémem plánu státních maturit, který ministr zdědil po svých předchůdcích. Prezident podle něj ale respektuje, že se vláda rozhodla projekt spustit.

Dobeš krátce po svém nástupu do funkce podpořil start státních maturit v příštím roce a kabinet jeho návrh schválil. Klaus při zahájení letošního školního roku znovu zavedení jednotné státní maturity kritizoval.

Prohlásil, že ji považuje za "fatální, tragický omyl". Nevěří prý, že úředníci ministerstva jsou chytřejší než ředitelé gymnázií.

Klaus proti povinnému roku ve školce

Prezident nesouhlasí ani s dalším nápadem, se kterým Dobeš nedávno přišel.

Jako jednu z možností, jak lépe začlenit do vzdělávání děti ze sociálně vyloučených skupin, Dobeš navrhl povinný poslední rok v mateřské škole pro všechny děti. Proti se ale podle dnešních Hospodářských novin postavil premiér Petr Nečas a nápad se příliš nezamlouvá ani TOP 09.

"Neshledal jsem se ani s pochopením prezidenta," řekl Dobeš po schůzce s Klausem. Prezident mu prý řekl, že ho všichni prosí, aby mu nápad vymluvil.

"Ode mě je to návrh, který vznikl při cestě po severních Čechách. Je to otevřené téma. Není to nic daného. Velmi intenzivně vnímám tyto reakce a beru je poměrně vážně. Je to otevřené a dále o tom budeme jednat," řekl Dobeš.

Hlavně žádný poplach

S Klausem se prý naopak shodl v tom, že je třeba podpořit učitele a dát jim úctu. Zároveň ale prý není na místě vyvolávat poplach nad stavem českého školství.

Klaus podle Dobeše zdůraznil také to, že ministerstvo školství se musí stát mnohem méně byrokratickým úřadem. Stěžoval si prý i na špatnou kvalitu vysokých škol. "Panu prezidentovi jsem deklaroval odvahu jak k odbyrokratizování úřadu, tak k zásadním reformám vysokého školství," řekl Dobeš.

Autor: