Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Dobeš šetří na lidech, ohrozí tak projekty za deset miliard

Evropa

  12:16
PRAHA - Téměř dva roky připravoval Mikrobiologický ústav Akademie věd v Třeboni svůj projekt na vybudování Centra řasových biotechnologií. Po ministerstvu školství žádal dotaci z evropských fondů 133 milionů korun.

Ministr školství Josef Dobeš. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Přestože byl projekt schválený a začátkem listopadu měl odstartovat, neuvidí prozatím ústav ani korunu.

Dobeš úřaduje

Pozastaveno je 18 projektů v sekci Výzkum a vývoj pro inovaci za 10 miliard korun. Ministerstvo slibuje, že vydávání rozhodnutí proběhne podle původního plánu.

V dopisech pro žadatele se ale píše, že není známo, kdy bude proces obnoven.

Důvod je paradoxní. Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) měla sekce, která má na starosti čerpání peněz z EU, příliš mnoho zaměstnanců. A tak se začalo propouštět.

"Ministerstvo zastavilo nábor nových pracovníků a lidé, kteří byli ve zkušební lhůtě, dostali výpověď. Místo sedmdesáti plánovaných lidí jsem jich měl mnohem méně, takže nebylo možné projekty dokončit," popsal odvolaný šéf sekce Jan Vitula (TOP 09). To je prý důsledek současné situace na ministerstvu.

"Ministerstvo nám napsalo, že jsou nuceni pozastavit práce na našem projektu kvůli nedostatečnému personálnímu obsazení operačních programů," řekl LN vedoucí třeboňského pracoviště Ondřej Prášil. Ústav do projektu už investoval milion korun. Ten musí nyní zaplatit ze svého.

Další podrobnosti o chybějících financích na vědecké projekty najdete ve čtvrtečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!