Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Miss UK na univerzitu nepatří, rozhodl rektor po třech letech

Soutěž miss - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěž miss - ilustrační foto | foto: MAFRA- Jan Zátorský

PRAHA Iniciativa Za Karlovku bez sexismu může slavit vítězství, i když jen poloviční. Rektor Karlovy univerzity nyní požaduje, aby ze soutěží o královnu krásy zmizelo jméno nejstarší české vysoké školy - jde mu, podle jeho slov o dobré jméno univerzity.

Celý případ s univerzitní miss je značně zamotaný. Začal tím, že soukromá firma pořádala soutěž s názvem Miss UK. Vedení školy tuto soutěž tři roky nezajímala, ovšem mezi studenty vznikla i iniciativa, které protestovala proti tomu, že firma ukazuje studentky jen jako sexuální symbol. Zaslali proto rektorovi dopis, v němž požadovali, aby se škola od soutěže distancovala. A to se nyní i stalo. 

Organizátoři Miss UK se však nevzdávají. Odmítají, že by zneužívali značku univerzity,  název soutěže měnit nechtějí. "Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt vytvářený studenty Karlovy univerzity a je jim určený, nedomníváme se, že dochází ke zneužití značky," uvedla mluvčí Miss UK Aneta Kasalická. 

Za Karlovku bez sexismu

Proti pořádání Miss UK vznikla na Facebooku iniciativa, která poslala otevřený dopis rektorovi, v němž píše, že studentka není sexuální objekt a soutěže miss na akademickou půdu nepatří. "Myslím si, že to z povahy soutěže miss není možné. Soutěže miss jsou založeny na prezentaci dívek v plavkách a ve spodním prádle, o vzdělání a schopnosti tam nejde, říká iniciátorka protestu Johana Chylíková. (Rozhovor s Chylíkovou čtěte ZDE.)

Mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek však popřel, že by žádost o stažení jména měla souvislost s iniciativou Za Karlovku bez sexismu. "Pan rektor požádal o stažení jména ze soutěží miss ještě předtím než vznikla tato iniciativa. Těžko dohledat, kdy byl dopis organizátorům odeslán, ale mělo to být dříve než vznikla jejich facebooková aktivita," uvedl Hájek.

"Předtím neměly soutěže miss složitou pověst"

"S rektorátem komunikujeme od prvního ročníku akce a zaráží nás, že po třech letech, kdy projekt bez problému fungoval, objevila se tendence studentům akci zakazovat," reaguje na krok rektora mluvčí Miss UK Aneta Kasalická zároveň dodává, že název pro soutěž byl zvolen z toho důvodu, že "je vytvářen studenty UK a jim také určen, ať už se jedná o ty současné, nebo bývalé."

Proč se rektor proti názvu Miss UK ohradil až po třech letech, mluvčí Karlovy univerzity nekomentoval. Upozornil jen, že Univerzita Karlova si užívání jména hlídá a "předtím tyto soutěže neměly tak složitou pověst jako dneska."

ČTĚTE TAKÉ

Petr Pavlík z katedry genderových studií Fakulty humanitních studií UK se však domnívá, že krok rektorátu přišel pozdě. "Mohu jen spekulovat, že tato akce byla pod jeho rozlišovací schopností či že nedocenilo její pochybné poselství. Poté, co se nemalá část akademické obce proti Miss UK vymezila, by se ale od ní nepochybně mělo distancovat a zabránit dalšímu zneužívání jména UK. Soutěž postavená na hodnocení vzhledu studentek a jejich explicitní sexualizaci nemá co dělat na akademické půdě (a ostatně ani nikde jinde)," míní Pavlík.

Anketa

Patří soutěže miss na akademickou půdu?

Ano, nevidím v tom žádný problém 1779
Ne, soutěže miss by na univerzitách být neměly 3019
Nedokážu se rozhodnout 86

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!