Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číšníci i fotbalisté. Roboti soutěžili na mistrovství světa

Věda

  7:00
Nelíbí se vám, že obsluha v restauraci je někdy protivná a pomalá? Třeba váš problém v budoucnu vyřeší roboti. Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti se předváděli v holandském Eindhovenu na mistrovství světa RoboCup 2013.

Umělí fotbalisté foto: Bart van Overbeeke/ RoboCup 2013

Do Eindhovenu se sjelo minulý víkend přes 2500 účastníků ze 40 zemí světa, aby se svými týmy složenými převážně ze studentů a vědců z vysokých škol soutěžili v kategoriích robotů pomáhajících při záchranách, domácích robotů, tančících robotů, ale také robotů hrajících fotbal, protože v rámci této události se konalo i mistrovství světa ve fotbale. Mistrovství se účastnily v kategorii RoboCup Junior také střední školy a dokonce i žáci základních škol.

"Cílem Robocupu je urychlit rozvoj spolehlivé a dostupné technologie, která má sloužit společnosti, která čím dál víc stárne a bez pomoci robotů se v budoucnu neobejde," udávají organizátoři této soutěže. Již teď pomáhají roboti v továrnách, při náročných lékařských operacích a při záchraně po živelných katastrofách nebo autonehodách. V budoucnu se ale stále více budeme setkávat s roboty obsluhujícími v nemocnicích i v domácnostech.

Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti

"Výjimečnost a úspěch RoboCupu spočívá v tom, že dává dohromady studenty technických oborů, učitele a vědce, kteří společným úsilím posouvají dopředu úroveň vědy a techniky," řekl ředitel RoboCupu 2013 Roel Merry. "Při Robocupu se totiž sice soutěží, ale také hlavně sdílí nové poznatky a zkušenosti."

Atraktivní fotbal

Fotbalový RoboCup má několik kategorií, soutěží se například v Middle size league, která je rychlá a atraktivní na pohled, a při níž padají góly, ale také kategorii "Humanoids" robotů, kteří mají ruce a nohy a jsou schopni chůze. Tito jsou zatím sice trošku pomalí, často "šlapou zelí" a občas i upadnou, ale hra je stejně napínavá, divácky zajímavá a dokáže vzbudit i velké emoce.

Finále velkých Humanoids mezi japonským a taiwanským týmem nakonec skončilo jako velké drama na penalty těsně 4:3. V kategorii Middle Size League se ukázalo, že ne vždy se daří favorizovanému týmu až do konce. Tým Technické Univerzity v Eindhovenu, obhajovatel titulu z loňského roku, prošel až do finále bez ztráty bodu, ale tam nakonec ztroskotal na Číňanech, kteří se ukázali silnější. Slabou útěchou Holanďanů může být, že roboti z Eindhovenu to dotáhli rozhodně dál, než jejich lidští kolegové na posledním mistrovství světa, kde ani nepostoupili ze skupiny.

Slovensko soutěží, Česko nikoliv

Mezi účastníky bylo i osm týmů slovenských středních škol. "Tentokrát se nám moc nedařilo, svěřil se student střední elektrotechnické školy v Prešově Bartko, jehož tým soutěžil v kategorii Tanec. "Vloni v Mexiku ale naši kolegové v jedné disciplíně dokonce vyhráli," dodává s pýchou.

Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti se předváděli v holandském Eindhovenu na mistrovství světa RoboCup 2013.

Tým z Prešova, tak jako ostatní, se nejprve musel kvalifikovat pro tento turnaj umístěním v národní soutěži. "Všechny týmy musí nejprve v domácí soutěži prokázat, že jsou schopné soutěžit na mistrovství světa," vysvětlil Barry van der Meer z Technické Univerzity v Eindhovenu, která mistrovství spoluorganizovala.  Z českých týmů bohužel na mistrovství žádný zástupce nebyl. "Nevím, jestli taková národní soutěž v Česku existuje a jestli ne, tak proč ne," divil se van der Meer.

Velká výzva pro roboty: do roku 2050 porazit vítěze Světového poháru

RoboCup je mezinárodní soutěž, která začala v roce 1997 s cílem propagovat robotiku a vědu a výzkum v této oblasti. Původně byla založena pro soutěž robotů ve fotbale a nyní má mnoho jiných kategorií jako je RoboCupRescue, RoboCup@Home a RoboCupJunior. Ve fotbale má velký cíl: aby do poloviny tohoto století nejlepší tým robotů porazil vítěze Světového poháru FIFA.  Příští ročník RoboCup 2014 se bude konat stejně jako fotbalový šampionát v Brazílii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat