Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladé kosatky se učí splachovat

Věda

  9:50
Lovecké techniky, jako například „splachování“ tuleňů z ker, se mladé kosatky učí pod dozorem rodičů. I to je důvod, proč chránit také druhy, které bezprostředně neohrožuje vyhynutí.

Kosatky žijící u břehů Antarktidy trénují svá mláďata podobně, jako kočky koťata. V roli myšky vystupují tuleni. foto: Lidové noviny

Neuvěřitelně důmyslnou loveckou techniku si vyvinuly některé kosatky dravé žijící při pobřeží Antarktického poloostrova. Doslova spláchnou tuleně z ledu. Poprvé byly při tomto triku přistiženy už v roce 1979. Vědci to tehdy považovali za sice důvtipný, ale zcela ojedinělý nápad mimořádně chytré kosatky.

Ptáci v roli trénikových terčů
U pobřeží Skotska loví kosatky dravé především tuleně kuželozubé, kteří dorůstají délky až tří metrů a hmotnosti tří metrických centů. Byly však přistiženy i při pronásledování mnohem drobnější kořisti. Nahánějí v pobřežních vodách hejna kajek mořských. Obvykle pronásledují tyto mořské ptáky na sklonku léta, kdy kajky pelichají a nemohou létat.
Nedávno byla v jedné skotské zátoce pozorována skupina pěti kosatek pronásledující asi stohlavé hejno těchto ptáků. Dvě dospělé velryby provázené malým mládětem obrátily hejno na útěku a hnaly ho přímo k dvěma odrostlejším mláďatům číhajícím v záloze. Celkem ulovila mláďata třicet nebo čtyřicet kajek. Nic jim nebránilo pozabíjet všechny ptáky, ale to zjevně neměla v úmyslu.

Kosatky určitě nelovily z hladu. V zátoce se jim nabízelo jako potenciální kořist i několik tuleňů, ale o ty nejevily nejmenší zájem. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že tu mláďata pod dozorem rodičů trénovala lov.

Podle zoologa Martina Heubecka z Aberdeen University může provoz podobných kosatčích „loveckých škol“ vážně ohrozit stavy skotských kajek mořských. Za posledních 30 let těchto ptáků ve Skotsku drasticky ubylo a dnes jich tu žije asi 5000.
Nové pozorování novozélandských vědců vedených Ingrid Visserovou z Orca Research Trust ale prokázalo, že „splachování tuleně“ představuje nedílnou součást rejstříku loveckých technik kosatek žijících u Antarktidy. Visserová zveřejnila výsledky pozorování v časopise Marine Mammal Science.

Ingrid Visserová pozorovala celkem šestkrát malé skupiny kosatek, které nejprve odlomily z ledové masy kru s odpočívajícím tuleněm. Ten si zpočátku zjevně nedělal těžkou hlavu z toho, že jej kosatky tlačí i s krou na volné moře. Tam se kosatky seřadily do vyrovnané řady a těsně pod hladinou se rozjely proti kře. Jejich mnohatunová těla zvedla mohutnou vlnu, která se přelila přes kru a strhla tuleně do vody. Tuleň tak padl přímo do rozevřených čelistí kosatky, jež zůstala za krou na číhané.

Zajímavé pokračování měl lov v případech, kdy bylo ve skupině mládě. Pak vrátila kosatka kořist zpátky na kru a lov se opakoval. Kosatky tak učily nezkušená mláďata „splachování“ tuleňů přesně podle zásady, že opakování je matkou moudrosti.

 „Splachovací“ lov není jedinou zvláštní loveckou technikou kosatek dravých. U argentinského pobřeží se tito impozantní kytovci naučili proniknout s příbojovou vlnou až na pláž, kde se vyhřívají lachtani. V krátkém okamžiku před ústupem vlny kosatka popadne nejbližšího lachtana a stáhne jej do vody.

Také tento „vyloďovací manévr“ se učí mláďata od starších kosatek. Důležité je, aby mladé kosatky zvládly dokonalou synchronizaci útoku s postupem vlny, protože jinak jim hrozí, že uvíznou na souši.

Oba způsoby lovu jsou založeny na naučeném chování, které si velryby předávají z generace na generaci. Ingrid Visserová považuje podobné lovecké techniky za projevy zvířecí kultury.

Kosatky nepatří mezi druhy ohrožené vyhubením. Přesto mnozí vědci volají po ochraně aspoň některých populací. Status chráněného živočicha by si jistě zasloužily i antarktické či argentinské kosatky. Pokud by byly vyhubeny, kosatka dravá jako živočišný druh by přežila. Nenávratně by však zmizely jedinečné projevy zvířecí kultury - „splachovací“ a „vyloďovací“ techniky lovu.

Autor: