Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Mladým vědcům se nelíbí podmínky juniorských grantů

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Mladým vědcům z Fóra Věda žije! se nelíbí podmínky takzvaných juniorských grantů, které připravuje Grantová agentura ČR. Kritizují například, že věkový limit 35 let znevýhodňuje vědkyně a vědce na rodičovské dovolené nebo požadavek na minimálně půlroční postdoktorské zahraniční stáže. Fórum poslalo GA ČR otevřený dopis, v němž navrhuje podmínky grantů upravit. To však nebude tak snadné, protože je už schválila vláda.

Juniorské granty mají umožnit nejlepším mladým badatelům založit vlastní vědecké týmy, které budou moct lépe dosáhnout mezinárodně uznávaných výsledků. To podle GA ČR doposud české vědě chybělo.

ČTĚTE TAKÉ:

Postupně by v letech 2015 až 2017 měly nahradit současnou skupinu grantových projektů - postdoktorské granty. Návrh prošel připomínkovým řízením, k němuž se mohla vyjádřit i Akademie věd ČR, v níž pracují i někteří vědci z fóra. V polovině září ho schválila úřednická vláda.

Otevřený dopis

Otevřený dopis bude projednávat předsednictvo GA ČR, které bude zasedat 23. ledna, řekl ČTK její předseda Petr Matějů. "Rozhodně změna v tuto chvíli není možná, protože zadání, jak mají projekty vypadat a jaké mají mít parametry, jsme dostali od vlády. Znamená to změnu vládního dokumentu," reagoval na dotaz Matějů.

Myšlenka podpory mladých excelentních vědců je podle fóra prospěšná obzvlášť v době, kdy se snižuje procentuální úspěšnost standardních grantů. "Domníváme se ale, že některé podmínky pro uchazeče nejsou nastavené tak, aby skutečně pomáhaly rozlišit excelenci. Jedná se například o věkový limit 35 let," uvádí fórum v dopise, který poskytl Michael Komm z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR.

Rodičovská dovolená? Problém

To však podle fóra znevýhodňuje vědecké pracovníky, kteří za studia nebo postdoktorského studia nastoupili na rodičovskou dovolenou. Fórum by upřednostnilo požadavek na maximálně osm let, s odečtením mateřské a rodičovské dovolení, případně dlouhodobé nemocenské, od dokončení doktorského studia. Na znevýhodňující pravidla GA ČR pro matky vědkyně přitom už loni na jaře poukazoval i ombudsman.

Problém vidí zástupci fóra i v požadavku na půlroční postdoktorandské zahraniční stáže, které by prý neměly být podmínkou pro grantovou soutěž. Fórum také navrhuje, aby se zachovaly i stávající postdoktorské granty, protože je pro mladé vědce prý těžké uspět ve standardní grantové soutěži, kde soupeří se zkušenějšími kolegy.

GA ČR podle návrhu projektu vycházela ze zkušeností z programu Starting grants v Evropské výzkumné radě (ERC). Do programu chce dát postupně až 300 milionů korun. Financovat ho bude z postupného útlumu postdoktorských grantů.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!