Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mobily Benq a Siemens stále žijí

Asie

  6:00
Benq po krachu své dceřiné společnosti Benq Mobile, která pokračovala ve výrobě telefonů převzatých od Siemensu, dělá mobily i nadále. V oficiálním českém prodeji přitom seženete modely se značkou (Benq)Siemens, v budoucnu bychom se měli setkat i s přístroji, za nimiž stojí pouze samotný Benq.

Siemens SG75. foto: SiemensReprofoto

O osudu telefonů značky Siemens jste už pravděpodobně slyšeli. Ačkoliv byly tyto mobily svého času oblíbené a dobře se prodávaly, zisk z jejich prodeje se pravidelně pohyboval v červených číslech. O ztrátovou divizi německého výrobce projevila zájem společnost Benq, která ji v polovině roku 2005 odkoupila a založila nový podnik s názvem Benq Mobile vyrábějící telefony pod značkou Benq-Mobile. Zpočátku se očekávalo, že firma Benq pomůže německé mobily vzkřísit, jako to dříve udělal Sony a Ericsson. Produkce mobilů je ale v Německu zejména kvůli drahé pracovní síle mnohem nákladnější než v Asii, a tak k žádnému finančnímu uzdravení nedošlo a výroba telefonů byla svým způsobem dotovaná ze strany mateřské společnosti. Té ale po roce působení divize Benq Mobile – v září roku 2006 – došla trpělivost a své dceřiné společnosti zastavila veškeré platby. Firma se tak ocitla v platební neschopnosti a vyhlásila bankrot. Tento stav se dotkl i českých zákazníků, respektive prodejců mobilů Benq-Siemens. Benq Mobile totiž přerušil podporu oficiálních servisních středisek, která na celou věc reagovala tak, že přestala přijímat záruční opravy. Prodejci se tím pádem dostali do svízelné situace, neboť jsou ze zákona povinni zajistit záruční servis, i kdyby to mělo být na jejich vlastní náklady. Dobré jméno značky Siemens tak bylo v oblasti mobilů silně znehodnoceno, což při dnešní vysoké konkurenci znamenalo její definitivní konec. Samotná společnost Benq ovšem na mobily nezanevřela a jejich výrobu, jak se dočtete níže, provozuje pod svým jménem i nadále.  

Přístroje Siemens, Benq-Siemens a Benq v Česku
Za účelem prodeje mobilních telefonů Siemens a Benq-Siemens ke konečnému spotřebiteli byla v roce 2006 založena společnost VM distribution provozující internetový obchod www.benqshop.cz, která i přes bankrot Benq-Mobile pokračuje v distribuci mobilů a od 1. 1. 2007 je výhradním dovozcem mobilních telefonů a originálního příslušenství značky Benq-Siemens pro Českou republiku, čímž fakticky převzala obchodní činnost po původním zastoupení značky. V tuto chvíli lze v České republice oficiálně sehnat 15 modelů. V prodeji jsou jak čistokrevné mobily Siemens, tak i telefony z produkce zkrachovalé Benq Mobile. Přístroje společnosti Benq,s nimiž Siemens už nemá nic společného, by se měly na našem trhu objevit také.

Jak je to se servisem?
Prvotní problémy s dodávkami náhradních dílů a vývojem nových SW verzí pro mobilní telefony jsou již dávno vyřešeny a servisní zázemí se již dostalo na plně funkční úroveň, tudíž je plně možné využívat všech výhod záručního a pozáručního servisu. Od 1. 3. 2007 se autorizovaným servisním partnerem v České republice stala pro všechny typy mobilních telefonů značky Siemens a Benq-Siemens společnost PPI-ETC, které zajišťuje jejich servis v rámci záruky i mimo ni.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...