Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokusy s ovládáním počasí. Mohou poškodit Zemi?

Věda

  7:13
Chemické vyvolávání deště už je realita. Zároveň ale vzniká stále víc obrovských bouří a meteorologických anomálií. Jak to spolu souvisí?

Sucho doléhá na zemědělce foto: MAFRA - Martin Veselý

Počasí bylo vždy nevypočitatelné, v dnešní době ho ale lidé dokáží částečně usměrňovat a řídit. Nezahráváme si však s budoucností celé planety? Už z nejstarších kultur známe různé rituály, které by měly přivolat déšť. Ve středověku byly ženy podezřelé z ovlivňování počasí, upalovány coby čarodějnice. Koncem 19. století začali především vinaři používat speciální kanony proti krupobití, které údajně dokázaly změnit kroupy v běžný déšť.

Prokazatelně první úspěšný pokus o změnu počasí přišel během 2. světové války. V blízkosti letišť ve Velké Británii pomocí hořáků dařilo rozhánět mlhu., která by jinak bránila letadlům v přistání.

Těsně po válce se začalo s postřikem mraků. Do mraků byly rozstřikovány částečky jodidu stříbrného. Vlhkost z mraků se soustředila kolem nich a kapky se v mracích zvětšovaly. Až nakonec začalo pršet.


Během 60. a 70. let se Američané pokoušely na podobném principu bojovat s velkými bouřemi a hurikány. Výsledky projektu ale nebyly úplně jednoznačné a tak výzkum skončil. Ve stejné době se ovlivňování počasí začalo využívat i pro vojenské účely. Ve válce ve Vietnamu Američané spustili operaci nazvanou Papa. Postřikem mraků se pokoušeli prodloužit období dešťů, aby se po rozbahněných cestách nemohla severokorejská armáda posouvat. Dalšímu válečnému využití ovlivňování počasí zabránil rok 1977, kdy byl v Ženevě podepsán zákaz využívání podobných technologií.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat