Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Musk chce kolonizovat Mars v roce 2022. Po 40 letech odhaduje milionovou populaci

Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | foto: Reuters

GUADALAJARA (Mexiko) Podnikatel, zakladatel projektu SpaceX a vizionář Elon Musk tvrdí, že lidstvo by mohlo začít kolonizovat Mars už v roce 2022. Se smělým plánem na kolonizaci rudé planety přišel na Mezinárodním astronautickém kongresu, který se konal v mexickém Guadalajara. Musk také tvrdí, že do roku 2060 by na Marsu mohl žít až milion lidí.

Dobu na uskutečnění ambiciózního plánu Musk zkrátil o tři roky. Původně hovořil o roku 2025. „Je možné, aby dosažení Marsu proběhlo ještě za našich životů.“ cituje Muska britský The Guardian.

Podle něj jsou dvě možné cesty, kterými se lidstvo bude ubírat. Tou první je, že zůstane už napořád svázáno se Zemí. Druhou cestou je podle Muska cesta meziplanetárního druhu. Musk totiž kromě Marsu uvažuje také nad možností kolonizace Saturnova měsíce Enceladus, kde astronomové objevili důkazy existence podpovrchové vody v polárních oblastech.

Na počest Douglase Adamse

Průměrná vzdálenost Země od Marsu je téměř 128 milionů kilometrů. Tuto vzdálenost chce Musk překonat pomocí modulu, který má mít rozměry blížící se dvěma za sebou zaparkovaným Boeingům 747. Cesty na Mars chce Musk uskutečňovat pomocí vícestupňového startu a znovupoužitelných přídavných motorů.

Nové výkonné motory podle Muskovy vize umožní meziplanetárnímu plavidlu cestu urazit místo dosavadních šesti až devíti měsíců za něco málo přes tři měsíce.

Nosná raketa systému ITS - vybavená 42 motory Raptor, jejichž prototyp nedávno prošel úspěšnou zkouškou - nejprve dopraví na oběžnou dráhu vesmírnou loď a poté se vrátí na Zem. Následně znovu několikrát odstartuje s nákladním modulem, který čekající loď zásobí palivem potřebným pro cestu na Mars a zpět.

SpaceX má v úmyslu létat na Mars každých 26 měsíců, tedy vždy v době jeho nejpříhodnějšího postavení vůči Zemi. Musk sdělil, že by první lidskou posádku rád vyslal už v roce 2024, ale přiznal, že jde o optimistický časový rozvrh.

Nejnovější snímky z Marsu od Curiosity: skalnaté výběžky v dolní části Mount...
Nejnovější snímky Marsu od Curiosity: skalnaté výběžky v regionu "Murray...

Musk plánuje, že by moduly zůstaly na orbitě. Zde by probíhala jejich údržba, doplňování paliva i nástup posádky. Musk počítá s tím, že zprvu by moduly mohly převézt na Mars až 100 lidí najednou.

Pro první modul už Musk vybral také jméno. Měl by se jmenovat Heart of Gold (Srdce ze zlata) a odkazuje na stejnojmenné vesmírné plavidlo z knižní série Stopařův průvodce Galaxií od spisovatele Douglase Adamse.

Finacování zatím není vyřešeno

Otázkou prozatím zůstává, jak se bude celý projekt financovat. Musk totiž počítá s náklady 10 miliard dolarů na osobu (asi 240 miliard korun - pozn.red.). Ty chce Musk snížit pomocí znovupoužitelných modulů.

Podle Muska je možnost financovat projekt pomocí výběru peněz přes Kickstarter, kde by mohli podpořit svou cestu na Mars i možní budoucí kolonizátoři. Americký multimilardář uvažuje i o financování začátků z vlastních zdrojů. „Své peníze použiji jen proto, že skutečně chci dosáhnout kolonizace Marsu,“ nechal se slyšet Musk.

V současné době by podle jeho propočtů cesta jedné osoby stála kolem deseti miliard dolarů (přes 240 miliard korun). S takovou cenou by se nepochybně příliš zájemců o osídlování další planety Sluneční soustavy nepřihlásilo. Ale s plně funkčním ITS by se cena „letenky“ prý mohla dostat přibližně na 200 tisíc dolarů. Ke snížení nákladů podle Muska přispějí nové, lehčí materiály, znovu použitelné technologie a výkonnější motory.

Ředitel Společnosti planet a populární televizní moderátor Bill Nye tvrdí, že Musk svým projektem strhl obecenstvo. „Něco mi říká, že to nejlepší v objevování vesmíru nás teprve čeká,“ řekl Nye.

„Bez ohledu na to, co vyšleme na Mars, doufám, že napřed proběhne důkladný výzkum ohledně života jinde ve vesmíru, než vůbec budeme uvažovat o vyslání lidí a nákladu na cizí tělesa. Domnívám se, že objev života či důkazy o existenci života by mohly změnit způsob, jakým uvažujeme o vesmíru a našem místě v něm,“ dodal Nye.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA plán Muska uvítal. „Podporujeme každý krok, který nám umožní urychlit projekt cesty na Mars. „Jsme velmi potěšeni, že globální komunita se snaží čelit výzvám udržitelné lidské přítomnosti na Marsu. Skutečnost, že Mars je hlavním tématem diskusí, je velmi povzbudivá,“ uvedla v prohlášení NASA.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...