Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Muž bude ovládat protézu pomocí mozku

Zac Vawter s bionickou protézou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zac Vawter s bionickou protézou | foto: ČTK

CHICAGO Náročný test má v neděli podstoupit revoluční "bionická" protéza, kterou vyvinul vědecký tým v chicagském Rehabilitačním ústavu. Jednatřicetiletý programátor Zac Vawter, který před lety přišel o nohu při motocyklové havárii, má s pomocí nového modelu protézy zvládnout 103 pater chicagské Willis Tower, jedné z nejvyšších budov na světě.

Pozornost odborné i laické veřejnosti vyvolává Vawterův nedělní pokus proto, že půjde o vůbec první veřejnou zkoušku protézy ovládané lidským mozkem.

"Jdeme do schodů," pomyslí si obrazně řečeno pacient a motory a převodná ústrojí v jeho umělé noze začnou pracovat v režimu synchronizovaném s klouby v koleni a v kotníku.

Američan doufá, že na vrchol budovy se dostane za hodinu - bude to sice déle, než by trvalo zdravému člověku, ale kratší dobu, než by to trvalo s "klasickou" protézou.

Bionika

Obor zaměřený na uplatnění znalostí o živých organismech při vývoji nových technologií, se má v budoucnu stát velkým pomocníkem fyzicky postižených lidí. V případě protéz mají elektrické impulzy vysílané z mozku do svalů vydávat signál mechanice ukryté v umělé končetině.

Až Vawter po pokusu odjede domů do Yelmu ve státě Washington, noha zůstane v Chicagu. Vědci budou pokračovat v náročném vývoji, který by měl po několika dalších letech vyústit v uvedení protéz na trh.

Podle Leviho Hargrovea, vedoucího vědeckého týmu, bude pokus první veřejnou zkouškou bionické náhrady. Příprava trvala dlouhé hodiny, když se na stehenní sval figuranta připevňovaly elektrody napojené z druhé strany na minipočítač uvnitř protézy. Vawter už prý dokáže kopnout do míče, projít pokojem a vystoupat několik schodů.

Když v roce 2009 Vawterovi vzali nohu, lékaři předvídavě přemístili volná nervová zakončení na nové místo pro případ budoucího využití. Právě to teď předurčilo invalidního Američana k ostře sledovanému testu. "Prostě přepojíme dráty," konstatoval Hargrove.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.