Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž bude ovládat protézu pomocí mozku

Věda

  7:00
CHICAGO - Náročný test má v neděli podstoupit revoluční "bionická" protéza, kterou vyvinul vědecký tým v chicagském Rehabilitačním ústavu. Jednatřicetiletý programátor Zac Vawter, který před lety přišel o nohu při motocyklové havárii, má s pomocí nového modelu protézy zvládnout 103 pater chicagské Willis Tower, jedné z nejvyšších budov na světě.

Zac Vawter s bionickou protézou foto: ČTK

Pozornost odborné i laické veřejnosti vyvolává Vawterův nedělní pokus proto, že půjde o vůbec první veřejnou zkoušku protézy ovládané lidským mozkem.

"Jdeme do schodů," pomyslí si obrazně řečeno pacient a motory a převodná ústrojí v jeho umělé noze začnou pracovat v režimu synchronizovaném s klouby v koleni a v kotníku.

Američan doufá, že na vrchol budovy se dostane za hodinu - bude to sice déle, než by trvalo zdravému člověku, ale kratší dobu, než by to trvalo s "klasickou" protézou.

Bionika

Obor zaměřený na uplatnění znalostí o živých organismech při vývoji nových technologií, se má v budoucnu stát velkým pomocníkem fyzicky postižených lidí. V případě protéz mají elektrické impulzy vysílané z mozku do svalů vydávat signál mechanice ukryté v umělé končetině.

Až Vawter po pokusu odjede domů do Yelmu ve státě Washington, noha zůstane v Chicagu. Vědci budou pokračovat v náročném vývoji, který by měl po několika dalších letech vyústit v uvedení protéz na trh.

Podle Leviho Hargrovea, vedoucího vědeckého týmu, bude pokus první veřejnou zkouškou bionické náhrady. Příprava trvala dlouhé hodiny, když se na stehenní sval figuranta připevňovaly elektrody napojené z druhé strany na minipočítač uvnitř protézy. Vawter už prý dokáže kopnout do míče, projít pokojem a vystoupat několik schodů.

Když v roce 2009 Vawterovi vzali nohu, lékaři předvídavě přemístili volná nervová zakončení na nové místo pro případ budoucího využití. Právě to teď předurčilo invalidního Američana k ostře sledovanému testu. "Prostě přepojíme dráty," konstatoval Hargrove.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat