Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Může za rozpínání vesmíru? Vědci zkoumají tajemnou temnou energii

USA

  7:00
WASHINGTON - Barevné snímky stovek milionů galaxií chtějí během pěti let pořídit vědci zapojení do programu pátrání po stopách temné energie. Odborníci předpokládají, že tato tajemná síla je odpovědná za neustále se zrychlující rozpínání vesmíru.

Teleskop NASA našel mimo sluneční soustavu dvě planety jako Země foto: ČTK

Program The Dark Energy Survey (Zkoumání temné energie - DES) podle serveru space.com oficiálně odstartoval 31. srpna, byť pracovat už začal loni v září. Jeho hlavním nástrojem je 570megapixelový digitální fotografický přístroj připojený k teleskopu observatoře Cerro Tololo umístěné v chilských Andách.

ČTĚTE TAKÉ:

Na každém snímku tohoto výkonného zařízení bude možné najít světlo z více než 100.000 galaxií vzdálených až osm milionů světelných let. Vědci očekávají, že během celého programu shromáždí záběry 300 milionů galaxií. Předpokládají, že se jim také podaří objevit 4000 nových supernov, z nichž mnohé explodovaly v době, kdy vesmír byl v poměru k nynější velikosti poloviční.

Odborníci se budou na těchto snímcích pídit po stopách, s jejichž pomocí zmapují historii rozpínání vesmíru. To by mohlo přinést nové poznatky ohledně toho, jak temná energie funguje.

Vesmír (ilustrační foto)

Podle Ofera Lahava z londýnské univerzity UCL (University College London), který vědecký tým vede, by tento výzkum měl pomoci najít důkazy existence temné energie a charakterizovat její podstatu. "Ale ještě větší výzvou pro DES je zjistit, zda to, co urychluje rozpínání vesmíru, je skutečně temná energie, nebo něco zcela jiného," dodává.

Vědecký tým DES tvoří více než 120 odborníků z 23 vědeckých ústavů v USA, Británii, Německu, Španělsku a Brazílii.

V roce 1998 dva týmy astronomů při studování vzdálených supernov dospěly k pozoruhodnému závěru, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Avšak podle Einsteinovy obecné teorie relativity by gravitace měla vést ke zpomalování expanze. Podle serveru programu DES mají kosmologové k vysvětlení této skutečnosti dvě možnosti: buď 75 procent vesmíru tvoří neznámá temná energie, která působí proti přitažlivé síle běžné hmoty, anebo musí být obecná teorie relativity nahrazena novou teorií gravitace ve vesmírných měřítkách.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat