Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Může za rozpínání vesmíru? Vědci zkoumají tajemnou temnou energii

Barevné snímky stovek milionů galaxií chtějí během pěti let pořídit vědci zapojení do programu pátrání po stopách temné energie. Odborníci předpokládají, že tato tajemná síla je odpovědná za neustále se zrychlující rozpínání vesmíru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

27. 9. 2013 17:55
před několika sty lety lidé zjistili že země

není placatá před ani né sty lety lidstvo zjistilo že existují i jiné galaxie překotný rozvoj techniky a technologii nám dnes umožňuje pozorovat a měřit "hluboký" vesmír žijem v době úžasných pokroků, na jakékoliv závěry je brzo a pravděpodobně ještě dlouho bude ale bude nesmírně zajímavá cesta k pravdě o vesmíru

0 0
možnosti
PN

P. Novotňák

26. 9. 2013 22:54
Kam se rozpíná

Jste uvnitř rozpínajícícho se balónku, nikdo nevidí za jeho hranice a ptáte se kam se rozpíná a ještě k tomu čekáte odpověď... :-) Uvědomujete si, že se třeba rozpíná rychleji než je rychlost světla? A proč by se měl rozpínat někam? Z nekonečné vzdálenosti je náš vesmír nekonečně malej a nepotřebuje žádný prostor, kam by se měl rozpínat. Celý náš vesmír zabírá velikost jedné rovnice popisující jeho velikost. Náš vesmír je o velikosti myšlenky a i kdyby byl milionkrát větší, vejde se stále do jedný rovnice, do jedné bezrozměrné myšlenky. :-) Pro nás má smysl o velikosti vesmíru uvažovat jen z našeho pohledu zevnitř, nemá smysl dívat se na něj "z venku" neexistuje pro to vztažná soustava.

0 0
možnosti
PH

27. 9. 2013 6:30
Re: Kam se rozpíná

Tak jak jste to napsal, je to zcela jednoduše pochopitelné. Šlo by se vyjádřit daleko složitěji, ale proč. :-)

0 0
možnosti
KN

26. 9. 2013 20:05
temná hmota

Je vidět že tady nikdo nečte Necyklopedii, tam už je to dávno objasněno s tím rozpínáním i temnou hmotou viz: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Temn%C3%A1_d%C3%ADra

, http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Pohlcova%C4%8D_tmy  a další tamní odborné články...

0 0
možnosti
JK

26. 9. 2013 21:23
Re: temná hmota

iPrd mě teda uplně rosekal:-D

0 0
možnosti
JK

26. 9. 2013 19:41
rotace a pohyb galaxií je důsledkem hybnosti

hmoty z nichž tyto útvary vznikli a řídí se zákony pohybu těles a gravitace s fenoménem rozpínání vesmíru vůbec nesouvisí

0 0
možnosti
VK

26. 9. 2013 14:02
Co Einstein věděl:??

Avšak podle Einsteinovy obecné teorie relativity by gravitace měla vést ke zpomalování expanze.

Einstein věděl kulové. Čím dá, tím více se jeho teorie předvádějí jako nepravdivé.

0 0
možnosti
MN

26. 9. 2013 15:35
Re: Co Einstein věděl:??

To je zajímavé. Já zase neustále slychám o dalších a dalších potvrzeních obecné teorie relativity.

0 0
možnosti
PH

26. 9. 2013 8:50
Laický náhled :-)

Vesmír je prostor a čas. To je podmíněné pohybem, bez kterého by nebyly možné. Jsou to tři spojené podmiňující znaky existence vesmíru. Pohyb, prostor i čas jsou relativní.

Vnitřní pozorovatel vesmíru je s ním svázán ve všech jeho znacích. Pokud bychom si představili vnějšího pozorovatele, ten by měl neřešitelný problém existenci vesmíru vůbec zjistit, protože by byl mimo čas stojíc mimo prostor. Nebyl by schopen registrovat ani okamžik z času prostoru, ani jeho nekončící děj. Vše splynuté do nulové konstanty, od počátku dějů k jejím koncům, takže ani vznik, ani zánik, ani průběh existence by mu nebylo možné rozeznávat.

Mladému život plyne pomalu a dlouze. Starému se stále víc zrychluje. Což je celé přirovnání o zrychlování rozpínání vesmíru. Hledíc do minulosti přes teleskopy, jeví se nám z vnitřku vesmíru jeho děje stále do budoucna rychlejší. I matematika ve vesmíru platná to potvrdí. Čím starší pozorovatel vesmíru zevnitř, tím rychlejší děje spatří do budoucna.

0 0
možnosti
PH

26. 9. 2013 8:59
Re: Laický náhled :-)

Vnější pozorovatel vesmíru může ten prostoročas vnímat jedině jako jeden bodový celek, jak od vzniku až po zánik, jak v čase, tak i prostoru, nulovém. Relativnost na něj totiž nepůsobí, když není jeho součástí. Proto je vesmír nekonečný, pro nemožnost vnějšího pozorovatele. Za prostorem a časem není jiná podobná hodnota.

Zrychlování je odvozené od stárnutí v dějích. Ač rychlost dějů je stále stejná, při pohledu a srovnání s minulostí a do budoucna, jeví se děje zrychlující. Protože matematika je součástí vesmírných zákonitostí, i ona to potvrdí ve výpočtech.

Omluvte vzdělanci úvahu naprostého laika ;-))

0 0
možnosti
TT

T. Tkadleček

25. 9. 2013 14:50
jsem laik :) ale.. :)))

já myslel, že vesmír je něco jako universum - tedy vlastně "všechno". kam se tedy může vesmír rozpínat? a rozpínat - vztaženo k čemu? k poměru jednotlivých částí uvnitř vesmíru? a existuje vůbec nějaké "uvnitř" vesmíru, když patrně není žádné "vně" vesmíru? mám dojem, že ti co přišli s objevem rozpínání vesmíru vůbec žádné rozpínání vesmíru nemají na mysli, tak jak ho může člověk zběžně chápat.... prostě tihle lidé, kteří se tím zabývají na cosi přišli, a aby se o to mohli podělit s ostatními, nazvali to pro představu "rozpínáním vesmíru" čímž schematicky vytvořili paralelní populárně naučný vesmír, který se rozpíná bez ohledu na to, co ten reálný vesmír skutečně "dělá" - a vztaženy jednotlivé části vesmíru k sobě navzájem a celkově v sumě - dělá vůbec něco? není ten koeficient pořád jen 1? ale jak říkám, nerozumím tomu...:-)

0 0
možnosti
JK

25. 9. 2013 15:27
Re: jsem laik :) ale.. :)))

dobrá analogie je nafukující se balon s několika body na povrchu ty se od sebe vzdalují dokázal to před téměř 100 lety pan Hubble to že se od sebe vzdalují stále rychleji je věc známá pár let

0 0
možnosti
JK

25. 9. 2013 8:51
energie vakua

myslím že to je fyzikální záležitost a na efekty které inflaci vesmíru způsobují se příde

spíše v laboratoři částic než v observatoři, je to zajímavá záležitost energie vetkaná do samotného prostoru která akceleruje sama sebe nebo možná v interakcí z temnou hmotou více než 90% vesmíru je nám zcela skryto i přes to že má tak zásadní význam

0 0
možnosti
JK

J. Klimecký

25. 9. 2013 20:44
Re: energie vakua

Podstatné pro naše životy je fakt, že v uzavřených hmotných soustavách jako je naše Sluneční soustava nebo naše galaxie Mléčná dráha rozhoduje přitažlivá síla a Einsteinovy a Newtonovy zákony. Takže během následujících několik stovek miliónů let se nic podstatného neuděje, akorát naše Mléčná dráha se "srazí", setká se sousední galaxií tzv. Mlhovinou v Andromedě. V kupách galaxií převládají dostředivé přitažlivé síly a o rozpínání vesmíru mluvíme pouze v souvislosti s vesmírem jako celkem, protože se zvětšují vzdálenosti mezi kupami galaxií. Ty totiž nejsou na sobě gravitačně závislé a prázný prostor mezi nimi se skutečně zvětšuje.

0 0
možnosti