Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Mužský a ženský mozek neexistuje, tvrdí vědci. Rozdíly v chování jsou výsledkem kulturního vývoje

Lidský mozek je nejorganizovanější známá hmota v kosmu, obsahuje asi 100... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidský mozek je nejorganizovanější známá hmota v kosmu, obsahuje asi 100... | foto: Viktor ChladLidové noviny

Illinois Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, říkává se dětem od školky. Za touto zkratkou se však skrývají přetrvávající stereotypy o tom, co je danému pohlaví přirozené. Neurověda přichází se zjištěním, že odlišné chování, očekávání a role ve společnosti nevychází z rozdílů v mozkové stavbě, ale jsou spíše výsledkem kulturní praxe.

Ve společnosti, ale i mezi vědci dlouho převažovala představa, že muži a ženy mají od narození odlišnou stavbu mozku, ta se pak odráží v tom, k jakým aktivitám se ve společnosti „hodí“. Ženy bývají popisovány tak, že jsou sice méně inteligentní, ale mají rozvinutější emotivní stránku, empatii a intuici, nad to zvládají větší počet aktivit najednou. Muži jsou naopak více soutěživí, disponují lepšími teoretickými a systematickými schopnostmi či střízlivým úsudkem.

Takovými představami se pak ospravedlňují společenské rozdíly. Třeba to, že ve vědních oborech, politice nebo vysokých funkcích v soukromé sféře dominují muži. Ženy jsou naopak uzpůsobeny k tomu, aby se spíše staraly o děti, chod domácnosti a jiné úkony přenechaly opačnému pohlaví. Společnost pak ve svém uspořádání zrcadlí tento přirozený řád.

Je zde však jeden zásadní problém. Představa specifických mozkových dispozic žen a mužů k určitým činnostem je nepodloženou fikcí. Autoři studie, která vyšla v novém čísle odborného časopisu Neuroscience & Behavioral Reviews, upozorňují, že společenské nerovnosti není možné zdůvodňovat odlišnou biologickou stavbou mozků, jelikož žádné zásadní rozdíly mezi mozky žen a mužů obecně neexistují.

Jen jeden mozek

Tým vědců podrobně analyzoval studie z posledních tří dekád, které tento fenomén zkoumaly. Odborníci dospěli k jasnému závěru - jediný rozdíl mezi mozkem muže a ženy je ve velikosti. Ženy mají v průměru o 11 procent menší mozek než muži. Tak je tomu nicméně i u jiných orgánů, jejich velikost vždy proporčně odpovídá rozměrům těla. Z rozdílné velikosti ale nevyplývá, že orgány fungují u obou pohlaví jinak. Aktivita, struktura či rozvinutost jednotlivých částí mozku je dle studie u obou pohlaví poměrově stejná.

Jak potom vysvětlit evidentně existující rozdíly v chování mužů a žen? Podle autorky studie Lisy Eliotové jde převážně o kulturně a historicky vytvořené stereotypy. Neurovedkyně z univerzity Rosalin Franklin v Illinois výsledky analýzy popisuje v článku pro server The Conversation. Uvádí, že rozdíly mezi mozkovými kapacitami samozřejmě mezi lidmi existují, avšak vylučuje, že by byly podmíněny pohlavím.

„Pohlaví je velice nepřesný indikátor toho, jaký mozek má daná osoba,“ píše Eliotová. „Každý lidský mozek je mozaikou obvodů, které v sobě mají mnoho dimenzí maskulinity a feminity - emoční výbavu, komunikační schopnosti, analytické myšlení, sexualitu, či samotnou genderovou identitu,“ vysvětluje expertka. „Mozek je spíše než dvou typový pohlavně jedno typový orgán - podobně jako srdce, ledviny, či plíce,“ dodává na závěr neurovědkyně.

Podobných důkazů v posledních letech přibývá. Chyby výzkumů v oblasti neurovědy za poslední století a nepodloženost tvrzení, že mužské a ženské mozky jsou zásadně odlišné, popisuje ve slavné knize The Gendered Brain z roku 2019 i neurobioložka Gina Ripponová. Její hlavní tezí je, že rozdíly mezi pohlavími jsou výsledkem historického vývoje kulturních zvyklostí, které se předávají od dětství. S mozkovými kapacitami nicméně nemají nic společného.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!