Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Myš měří kyslík kůží

Role kůže při zásobování organismu kyslíkem je mnohem větší, než se doposud předpokládalo. S rostoucí nadmořskou výškou ubývá ve vzduchu kyslík a člověku se rychle krátí dech. Horolezci šplhající na velehorské štíty bez kyslíkového přístroje o tom vědí své. Málokterého ale asi napadne, že v procesu aklimatizace, kterým se organismus přizpůsobuje námaze v řídkému vzduchu, sehrává klíčovou roli kůže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jano

no tohle!

hele kouknete tady! http://www.youtube.com/watch?v=vbn5GgIJ4jw a taky si to muzete stahnout! axejet.wz.cz

0/0
7.5.2008 1:08

Smarty

Hmm

Arabové jsou zase napřed, ti si nitroglycerinové náplasti lepí už pár let a pak jsou doslova na roztrhání. ;-D

0/0
27.4.2008 21:52

Vlado Z

zcestné závěry

Oběv jistě zaujímavý, ale interpretace naprosto zcestná.

1. není dostatečně zdůrazněno, že daná funkce byla zatím potvrzena jen u myší. U člověka to může(a často funguje) jinak.

2. Erytropoetin(EPO) se tvoří v ledvinách a proto největší skupinou léčených pacientů jsou dialyzovaní nemocní s chron. selháním ledvin. Těm nitroglycerinové náplasti zcela jistě nepomůžou-nefunkční ledviny ani při sebevětší stimulaci žádný vlastní EPO nevytvoří.

3. Pacienti s ischemickou chorobou srdeční a anginou pectoris užívají nitroglycerin  nebo jiné nitráty trvale (Monotab, Monosan, Cardiket), přesto žádné zvýšení produkce červených krvinek u nich nebylo pozorováno. Je zjevné, že výrazný efekt na zvýšené prokrvení kůže budou mít teprve velké dávky/náplasti s NTG-takové dávky, ale u lidí vyvolávají hypotenzi(pokles krevního tlaku) se závratěmi až kolapsovými stavy.

Tedy souhrnem - zaujímavý poznatek, o případném využití v lidské medicíně se zatím nedá říct zhola nic. Poslední kapitola je jen souhrnem novinářských fantazií.

0/0
25.4.2008 15:46

šelma

Re: zcestné závěry

Je jenom dobře, že na tento článek reagoval i odborník. Vaše poslední věta mi něco silně připoměla. Já jsem zas odborník v elektrotechnice a taky vidím, jaké nesmysly občas píší novináři ohledně třeba požárů či neštěstí, kde nějakou roli sehrála či mohla sehrát elektřina. Noviny jsou zkrátka plné neodborných spekulací a zdá se že nejinak je tomu i v medicině.

0/0
4.5.2008 17:09

Daniela

1!

Zvláštní, že se léčení chudokrevnosti nitroglycerínovou náplastí až doteď nepoužívalo.

0/0
25.4.2008 12:25