Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Myší buňky po sobě neuklízí

Hnědé myši. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnědé myši. | foto: Reprofoto

Délka života má výrazný vliv na rozdíl ve funkci lidských a myších genů. Genetici pronikají do tajů lidské dědičné informace studiem genů myší. Jak lidská, tak i myší dědičná informace je kompletně přečtená a naše DNA se s DNA myší shoduje z 85 procent.

Zdálo se, že se nemůžeme dopouštět velkých chyb. Nová studie zveřejněná časopisem PNAS však odhalila, že i totožné geny se mohou u myší a lidí chovat zcela odlišně.

„Každý předpokládal, že narušení stejných genů vede u člověka a myši k týmž projevům, například ke vzniku stejného dědičného onemocnění. Výsledky našeho bádání dokazují, že to vždycky neplatí,“ říká evoluční biolog Jianzhi Zhang z University of Michigan.

Spolu se svým studentem Ben-Yang Liaoem se věnoval genům, jejichž poškození nedovolují člověku dožít do dospělosti nebo způsobují neplodnost. Z početné kolekce si vědci vybrali 120 genů, které mají svůj identický protějšek v DNA myší. Zajímalo je, zda má narušení těchto genů u myší stejně závažné následky jako u člověka.

„Zaskočilo nás, když se ukázalo, že se myši obejdou bez 22 procent ze 120 genů životně důležitých pro člověka. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bude jejich podíl tak vysoký,“ přiznal Jianzhi Zhang.

Oba vědce zajímalo, proč se myši bez těchto životně důležitých genů obejdou. Ukázalo se, že jde často o geny, které zajišťují správné fungování vakuol v buňkách.

Vakuoly jsou váčky, jež buňce slouží k likvidaci nepotřebných molekul. Je to jakási buněčná spalovna odpadu. Pokud má člověk narušen gen nutný pro správnou funkci vakuol, hromadí se mu v těle zplodiny a toxiny. Hrozí mu řada závažných onemocnění, jež často postihují nervový systém.

U myší má poškození těchto genů stejné důsledky. Postup choroby ale bývá pomalejší než dospívání a zvířata obvykle onemocní až v pokročilejším věku, když už zplodila potomstvo.

Během evoluce se našim dávným zvířecím předkům prodlužoval život a dospělosti dosahovali stále později. To zvyšovalo nároky na dokonalý systém likvidace zplodin látkové výměny a toxinů. Každý gram lidského těla vyprodukuje od narození do dosažení dospělosti 18krát více zplodin lákové výměny než gram těla myši.

„Hospodaření s odpady a udržení správných funkcí buněk až do dospělosti je pro člověka důležitější než pro myš,“ říká Zhang. „Neznamená to, že by myš jako modelový živočich pro výzkum genů ztrácela na významu. I u genů, které se u člověka a myší výrazně liší, nám studium myší skýtá cenné informace. Při výzkumu dědičných příčin některých chorob, například těch vznikajících v důsledku narušení funkcí vakuol, ale musíme být opatrní. Tady spolehlivé výsledky zřejmě zajistí jen výzkum na primátech.“

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!