Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Borneu roste populace ohrožených krokodýlů mořských

Věda

  11:16
KUALA LUMPUR - Populace krokodýlů mořských na ostrově Borneo v posledních letech výrazně stoupla. Místní úřady proto chtějí, aby tento živočišný druh už nebyl považován za ohrožený.

Krokodýl mořský foto: Reprofoto

 

Oznámila to dnes agentura AFP. Ve státě Sabah v malajsijské části Bornea bylo před dvaceti lety 1000 až 5000 krokodýlů mořských (Crocodylus porosus), zatímco v současnosti jich je 11.000 až 15.000.

Podle ředitele sabažského odboru pro divokou faunu Augustina Tuugy by Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) neměla nadále krokodýla mořského považovat za ohrožený druh.

Vyškrtnutí tohoto plaza ze seznamu by usnadnilo jeho lov - velká poptávka je jak po jeho kůži, zejména v kožedělném průmyslu, tak i po jeho mase, a to v Asii. "Měli bychom zavést mechanismus, jenž by nám umožnil udržet rozvoj populace krokodýlů a současně zajistil, že zůstane na přijatelné úrovni," prohlásil Tuuga.

Na Borneu (Kalimantan), o nějž se dělí Malajsie s Indonésií a Brunejí, v důsledku zvýšení počtu krokodýlů dochází ke střetům těchto živočichů s člověkem. Za deset let tu krokodýli usmrtili 23 lidí a 15 jich bylo zraněno. Poslední obětí se stal tento měsíc muž, který lovil škeble.

Za útoky na člověka stojí však především zmenšení životního prostoru i úbytek zdrojů potravy vinou společenského rozvoje, v jehož rámci lidé stále více využívají ústí řek, vysvětlil Tuuga.

Krokodýl mořský patří se svým nilským příbuzným k největším žijícím plazům.

Může dorůstat délky čtyři až šest metrů, známi jsou i větší než sedmimetroví jedinci. V Asii jejich stavy silně klesly, v Austrálii a na Papui-Nové Guineji se nicméně drží.

Tento krokodýl, jenž patří k nejzuřivějším plazům, žije většinou v řekách nebo jejich ústích na rozsáhlém území východního a jižního Tichomoří: od východní Indie po ostrovy Fidži a od jižní Číny po severní Austrálii.

Ačkoliv většina života krokodýla se odehrává ve slaných vodách, není považován za mořského živočicha jako například želvy. Svou potravu si totiž hledá na souši.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat