Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Erasmus táhne. Stipendium ale nepokryje ani základní potřeby

Studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti | foto: Shutterstock

PRAHA Díky vstupu Česka do Evropské unie se vysokoškolákům vyjíždějícím na výměnné pobyty do zahraničí otevřelo více destinací. Na nejznámější program Erasmus umožňující studium či stáž v cizině vyjelo přes 65.000 mladých Čechů a zvýšil se i počet cizinců studujících v Česku.

Čeští studenti využili program Erasmus poprvé v roce 1998/1999. Nejvíce je lákají velké evropské státy, ale ne vždy vystačí se stipendiem, říká Kamila Abramčuková z Domu zahraničních služeb, který výjezdy zastřešuje.

Vývoj počtu českých studentů, kteří využili Erasmus:

  • v akademickém roce 1998/1999: 879 studentů
  • v akademickém roce 2005/2006: 4725 studentů
  • v akademickém roce 2012/2013: 6185 studentů

"Česká republika jako členská země EU začala využívat programu v širší míře, studentům se otevřely nové destinace jako například Polsko, Slovinsko, Slovensko nebo Turecko," uvedla Abramčuková. Nejvíce studentů vyjíždí do velkých zemí, kde je široká nabídka vysokých škol, například do Německa, Francie, Španělska a Velké Británie. U českých studentů bodují ale i Finsko nebo Rakousko.

Vstup České republiky do EU, od kterého uplyne 1. května deset let, přilákal na české univerzity i cizince, a zatímco v roce 1998 bylo Čechů vyjíždějících na zahraniční univerzitu čtyřikrát víc než cizinců studujících v Česku, nyní je tento poměr téměř vyrovnaný. Přijíždějí hlavně Španělé, Francouzi, Poláci a Němci, ale také třeba Turci.

Na pobyty nejčastěji vyjíždí studenti sociálních věd, obchodu a práva, humanitních věd a umění. "Průměrný měsíční grant u studijních pobytů se pohybuje kolem 430 eur (asi 11.800 korun) a pro pracovní stáže 600 eur (16.477 korun)," uvedla Abramčuková.

Polovině studentů nestačí stipendium ani na základní potřeby

V průzkumu, který loni provedli mezi 2500 absolventy programu, ale pouze 46 procent dotázaných uvedlo, že jim stipendium stačilo na zaplacení základních potřeb, jako jsou strava, ubytování a učebnice. "Vedle stipendia byl Erasmus pobyt nejčastěji ještě navíc hrazen buď z peněz od rodičů a z vlastních úspor, nebo pouze z peněz od rodičů, případně pouze z vlastních úspor," ukázaly výsledky dotazníku. Jako největší motivaci pro zahraniční pobyt uvedli absolventi možnost zkusit si život v jiné zemi, zlepšit si znalosti cizího jazyka a poznat nové lidi a kulturu.

Průměrná doba studijních pobytů je půl roku, u pracovních stáží je to 4,5 měsíce. Erasmus nabízí také několikatýdenní výukové pobyty pro akademické pracovníky. Kromě vysokoškoláků se jej mohou za určitých podmínek zúčastnit studenti vyšších odborných škol a konzervatoří.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...